FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD: Demokrati predstavili prijedlog zakona o povlačenju iz Iraka do 1. rujna 2008.

WASHINGTON,8. ožujka 2007.(Hina) - Demokratsko vodstvo Predstavničkog doma američkog Kongresa u četvrtak je predstavilo prijedlog zakona koji predviđa povlačenje američkih vojnika iz Iraka do kraja kolovoza 2008. godine, kao uvjet da bi dom odobrio dodatnih 98 milijardi dolara za financiranje ratova u Iraku i Afganistanu u 2007.
WASHINGTON,8. ožujka 2007.(Hina) - Demokratsko vodstvo Predstavničkog doma američkog Kongresa u četvrtak je predstavilo prijedlog zakona koji predviđa povlačenje američkih vojnika iz Iraka do kraja kolovoza 2008. godine, kao uvjet da bi dom odobrio dodatnih 98 milijardi dolara za financiranje ratova u Iraku i Afganistanu u 2007.

Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi rekla je novinarima kako je to prvi puta da je Kongres pod demokratskom kontrolom utvrdio "određeni datum" za prekid sudjelovanja SAD u četverogodišnjem ratu u kojem je do danas, prema podacima Pentagona, ubijeno 3.178 američkih vojnika a 23.924 su ranjena.

Bijela kuća još nije reagirala na ovaj, do sada najizravniji, izazov demokrata ratnoj politici predsjednika Georgea W. Busha, koji se ranije u više navrata odlučno usprotivio određivanju datuma za američko povlačenje iz Iraka, upozoravajući kako bi se time ojačalo neprijatelja.

Čelnik republikanske manjine u Predstavničkom domu John Boehner danas je sa sličnim argumentima napao demokratski prijedlog, ocijenivši kako on predstavlja "javljanje našeg rasporeda neprijatelju" što će rezultirati neuspjehom američke vojne misije u Iraku.

"General David Petraeus treba odlučivati o tome što se događa na terenu u Iraku, a ne Nancy Pelosi i John Murtha", rekao je Boehner.

Murtha, koji je u vojnim pitanjima jedan od najutjecajnijih demokrata, imao je središnju ulogu u pripremi zakonskog prijedloga o povlačenju iz Iraka.

Prema navodima demokratskih kongresnika, koje citiraju američke TV mreže, prijedlogom zakona traži se od predsjednika Busha da se do 1. srpnja, i potom do 1. listopada, očituje ispunjava li iračka vlada preuzete obveze na planu sigurnosti, političke pomirbe, raspodjele prihoda od nafte i drugih mjera za stabilizaciju stanja.

Potvrdi li Bush da Iračani ispunjavaju te tzv. odrednice, američke borbene postrojbe počele bi se povlačiti 1. ožujka 2008., a povlačenje bi završilo do 1. rujna. Ne potvrdi li Bush 2. srpnja da je Irak ispunio obveze, povlačenje bi trebalo početi odmah i trajati šest mjeseci, a isto bi se dogodilo i ako 1. listopada ne potvrdi napredak.

Zakon predviđa i zahtjev Pentagonu da se pridržava postojećih mjerila za opremanje i upućivanje postrojbi na prekomorske zadaće i mjerila za duljinu njihovog odmora u SAD, između dvaju odlazaka u ratnu zonu, što bi oružanim snagama napregnutim vođenjem rata u dvije zemlje, otežalo nastavak sadašnje prakse produljivanja boravka postrojbi na ratištu.

Nancy Pelosi i drugi čelnici demokrata posljednjih su se dana borili da zadovolje libarale u stranci, koji se protive svakom daljnjem financiranju rata, kao i one umjerene koji upozoravaju da bi se uskratom financiranja vezalo ruke zapovjednicima američkih snaga na terenu.

Ako ne postignu jedinstvo u vlastitim redovima, demokrati bi mogli doživjeti neugodan poraz kada prijedlog o odobravanju dodatnih sredstava za Irak i Afganistan dođe na glasanje, vjerojatno u drugoj polovici ožujka.

Demokrati su u studenom 2006. pobijedili na izborima za oba doma Kongresa zahvaljujući nezadovoljstvu birača ratom u Iraku koje i dalje postoji, no obzirom da su u predsjedničkom sustavu u SAD sve ovlasti na strani šefa države i vrhovnog zapovjednika, do sada nisu uspjeli učiniti ništa više od usvajanja jedne neobvezujuće rezolucije protiv rata u Predstavničkom domu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙