FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UN: Osamostaljenje žena preduvjet boljeg života sviju

ZAGREB, 7. ožujka 2007. (Hina) - Osamostaljenje žena nije cilj sam po sebi već uvjet boljeg života svakog pojedinca našeg planeta, poručio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda uoči 8. ožujka priznajući postojanje golema jaza između deklariranih načela i grube stvarnosti.
ZAGREB, 7. ožujka 2007. (Hina) - Osamostaljenje žena nije cilj sam po sebi već uvjet boljeg života svakog pojedinca našeg planeta, poručio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda uoči 8. ožujka priznajući postojanje golema jaza između deklariranih načela i grube stvarnosti.

U poruci povodom Međunarodnog dana žena, Ban Ki-moon je podsjetio da su na Svjetskom summitu 2005. državnici ponovo potvrdili kako su spolna ravnopravnost i jednakost ljudskih prava za sve neophodni preduvjeti napretka, razvoja, mira i sigurnosti.

"Osamostaljenje žena nije cilj sam po sebi, već uvjet poboljšanja života svakog pojedinca našeg planeta", poručio je novi prvi čovjek UN-a.

Jačanje položaja žena i spolna osviještenost ključni su u borbi protiv siromaštva, diskriminacije, smrtnosti rodilja i djece te borbi protiv bolesti, upozorava Banova savjetnica za ravnopravnost spolova i unapređenje položaja žena Rachel N. Mayanja.

U svijetu se, gotovo posvuda, nasilje prema ženama i djevojčicama ne smanjuje, unatoč deklarativnoj osudi, poručio je nadalje Ban Ki-moon.

"Većina društava zabranjuje takvo nasilje, no u zbilji ono je suviše često prikriveno ili prešutno prihvaćeno" i "daleko smo od globalne primjene koncepcije" deklarairane koncepcije spolne ravnopravnosti,. ističe glavni tajnik UN-a.

Njegove tvrdnje potvrđuju svjetske agencije donoseći ovih dana niz svjedočanstva o ropskom položaju žena u svijetu. Takva je priča Pakistanke Rasheede Begum koja je imala samo godinu dana kada ju je otac, strastveni kockar obećao svome vjerovniku. Otac je u međuvremenu umro, a majka otplatila dug, no vjerovnik potražuje Begum koja je napunila 15 godina jer želi naplatiti dug u ime prastarih običaja.

Pakistanska vlada uputila je u veljači parlamentu nacrt zakona o zabrani prisilnih brakova, ali ta je tradicija toliko ukorijenjena da žrtve i dalje teško mogu dobiti pravdu, pa su Rasheeda Begum i njezina majka izložene stalnim prijetnjama i zastrašivanjima.

U Pakistanu su učestala silovanja i ubojstva nasumce izabranih djevojaka iz protivničkog obiteljskog klana, a službeni podaci govore da je oko 5.000 osoba, uglavnom žena, ubijeno zbog osvete zadnjih pet godina u ruralnim područjima.

Afganistan, u kojemu je ženama u doba talibanskog režima bilo uskraćeno sve, od liječnika do gotovo prava na život, povjerenik za ljudska prava pozvao je da dokine nekažnjivost zločina nad ženama. Svaka treća Afganistanka žrtva je raznih oblika nasilja, a izgledi za pomak bijedni su zbog opće nepismenosti i žilave tradicije.

Indija je ekspanzivna zemlja bogate kulture i svjetske baštine u kojoj se štuju boginje u hinduskim hramovima, u kojoj je kao druga žena u svijetu na dužnost premijerke stupila žena (Indira Gandhi) i u kojoj se humanitarnim radom proslavila kosovska Albanka Majka Terezija.

No ta individualna postignuća slabo prikrivaju tragične sudbine milijuna običnih Indijki. Agencija Oxfam tvrdi da je 2003. u Južnoj Aziji nestalo oko 50 milijuna žena, a infanticid ženske djece posebno je izražen u Indiji gdje je 2006., pobačeno pola milijuna ženskih fetusa.

Više od 60 posto udatih žena u Indiji žrtve su batina, silovanja ili prisilnog seksa, procjenjuje nadalje UN.

Banova savjetnica Manyanja poziva UN na pojačano rješavanje problema žena žrtava epidemije HIV/AIDS-a, te žena i njihove djece žrtava sukoba i ratova i prirodnih katastrofa. Tu su poglavito pogođene afričke žene, a žrtve su i njihova djeca, koja postaju siročad u tom začaranom krugu, pokazuju statistike.

Prema statistikama u zapadnom, razvijenom svijetu, žene su podzastupljene u procesu odlučivanja, njihov je rad i dalje potcijenjen, potplaćen ili neplaćen.

U nerazvijenim sredinama ženska djeca od trenutka rođenja imaju smanjene šanse, jer "Više od 100 milijuna djece ne pohađa školu, a većinom su to djevojčice. Više od 800 milijuna odraslih ne zna čitati, a to su većinom žene", kaže Ban Ki-moon.

O specifičnom obliku nasilja nad ženama u ponedjeljak su u sjedištu UN-a u New Yorku raspravljali stručnjaci pod geslom "Odmah zaustaviti silovanje" na inicijativu "Akcije UN-a protiv seksualnog nasilja u sukobima", koja okuplja deset specijaliziranih UN-ovih agencija, primjerice UNIFEM, UNICEF, UNHCR, WFP, WHO.

Njihov je cilj spriječiti sve oblike seksualno motiviranog nasilja u zonama sukoba i pružiti potporu preživjelima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙