"Razgovarao sam s hrvatskim pravnim zastupnikom (Ivanom) Šimonovićem u Den Haagu nakon donošenja presude u sporu s BiH. Pošto je, kaže, Zagreb sve bliži donošenju odluke o povlačenju tužbe, trebali bi krenuti u izvansudsku nagodbu. Odgovorio sam da to ne može biti platforma za pregovore, jer mi ne prihvaćamo nikakvu nagodbu. Ona bi podrazumijevala pogađanje o visini štete koju bi trebali platiti, a o tome uopće ne želimo pregovarati. Ako Zagreb na tome bude inzistirao, onda ćemo ići na sud", kazao je Stojanović u intervjuu beogradskoj "Politici" od nedjelje.
Stojanović iznosi svoj prijedlog "platforme za pregovore" - pregovore o nacionalnom pomirenju, za što je dobio "zeleno svjetlo" od predsjednika Srbije Borisa Tadića.
"Zna se kakve su te procedure, a u okviru njih treba biti ustanovljeno tko kome treba isplatiti odštetu. Trebamo ići na proces pomirenja, a onda ćemo doći i na pitanja povratka izbjeglica, vraćanja oduzete imovine, plaćanja uništene imovine iz zajedničkog fonda...", kaže Stojanović, koji ocjenjuje da je "hrvatska tužba dobro pravnički napisana, za razliku od bosanske, koja je puna netočnih podataka i laži, a sudska pravda se zasniva na utvrđivanju istine".
"Ali nije bilo genocida nad Hrvatima. U tome je problem i ta tužba ne može opstati", tvrdi Radoslav Stojanović, šef pravnog tima Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, te srbijanski veleposlanik u Nizozemskoj.