Udruge Zelena mreža Karlovačke županije, Sisačka eko akcija, Udruga oboljelih od azbestoze i Udruga Barbarinac (obje iz Vranjica) te Eko Kvarner u pismu upozoravaju da se, nakon zadnjih incidenata poput onog u Karlovcu kada se muškarac otrovao amonijakom, u potpunosti raspao sustav zaštite okoliša, a time i zaštite života i zdravlja ljudi.
"Karlovački slučaj kap je koja je prelila čašu u općem ozračju nepovjerenja u sustav i državu", kažu u pismu, a kao osnovni problem nefunkcioniranja sustava zaštite okoliša navode njegove "opasne tendencije da primarno štiti interese kapitala (zagađivača), a ne građana".
Upozoravaju da nadležne državne službe u pravilu nikada ne nalaze krivca za ekološki incident i narušavanje zdravlja ljudi, da ne provode pravednu i nepristranu istragu o uzroku incidenta, ne izriču pravdenu mjeru prema počinitelju, niti pravednu naknadu za nanesenu štetu.
"Time hrvatska država gubi vjerodostojnost prema vlastitim građanima i to danas predstavlja temeljni problem hrvatskog društva", ocjenjuju ekološke udruge.
Premijeru i Vladi predlažu da započnu sustavno informirati građane o postupanju u izvanrednim okolnostima ekološkog incidenta, uspostave kvalitetan i stručni sustav eko stožera na svima razinama vlasti, iz sustava uklone pojedince koji su zadnjih godina razvili "prebliske odnose" s tvrtkama zagađivačima i zataškavali incidente, da razviju transparentan sustav, te pokrenu ojačaju utjecaj javnosti na sva pitanja iz područja zaštite okoliša.
"Ako se to ne dogodi, jedino što će nam preostati bit će traženje pomoći od europskih institucija koje su već informirane o ovim problemima te su voljne prihvatiti argumentaciju i dokumentaciju predstavnika nevladinog sektora", zaključuju u pismu.