Arbour je kritizirala donošenje Zakona o vojnim komisijama u Kongresu, potkraj prošle godine, i odluku saveznog suda u veljači prema kojoj zatočenici u američkoj vojnoj bazi u Guantanamu na Kubi, ne mogu pred američkim sudovima osporavati utemeljenost odluka o njihovu zatvaranju na neodređeno vrijeme.
Govoreći u srijedu u New Yorku, Arbour je pozvala američko pravosuđe da bude "na visini svog starog ugleda kao čuvara temeljnih ljudskih prava i građanskih sloboda i pruži zaštitu svima koji su pod vlašću, kontrolom a time i pod jurisdikcijom SAD-a".
Vrhovni sud SAD-a ranije je u dva navrata donio odluke kojima se zatočenicima u Guantanamu omogućuje puni pristup američkim sudovima. No s donošenjem zakona o vojnim komisijama saveznim sudovima je djelomice uskraćena mogućnost preispitivanja odluka vojnih komisija, koje bi trebale suditi tim zatočenicima.
"Jako sam zabrinuta da ćemo i dalje gledati zatočenja bez suđenja, i s nedovoljno sudskog nadzora. Ti ljudi nemaju vjerodostojnog mehanizma da provjere valjanost... sumnji i optužbi. Sudska odluka pravno je korak natrag", kazala je Arbour na konferenciji za novinare.
SAD u Gauantanamu drži oko 400 zatočenika osumnjičenih da su pripadnici Al Qaide i islamski teroristi i militanti, neke od njih i dulje od pet godina. Njih se tretira kao "neprijateljske borce" u ratu protiv terorizma i prema tumačenju pravnih stručnjaka američke administracije oni nemaju prava ratnih zarobljenika iz konvencionalnih ratova, prema Ženevskim konvencijama.
Dio zatočenika je preko usluga "pro bono" odvjetnika pokušao osporiti osnovanost njihova držanja u pritvoru bez izvođenja pred sud, no savezni sud u Washigntonu u veljači je presudio kako oni nemaju pravo biti stranke pred američkim sudovima. Očekuje se da će se ta odluka ponovo osporavati pred Vrhovnim sudom SAD.