Energični Lužkov često je govorio protiv mjesta za igre na sreću koja su poput gljiva izrasla u Moskvi upravo za njegove uprave. "U gradu ih ima oko 2.000 a novim zakonom (koji broj mjesta na kojima se u Rusiji može slobodno kockati smanjuje na četiri) morat će se sve zatvoriti. Zašto na njihovom mjestu ne bi otvorili književne centre?", predložio je gradonačelnik gradskoj skupštini.
Po dnevniku Vremja Novosti u Rusiji, zemlji koja je u svijetu imala najvišu stopu pismenosti i broj čitatelja, ljubitelji knjige postali su manjina, 26 posto stanovništva, što je ispod svjetskog prosjeka.
U Moskvi jedna knjižara dolazi na 30.000 stanovnika, što je dvostruko manje nego u Pragu. Smanjuje se i broj obitelji koje kod djece njeguju ljubav za književnost (u SSSR-u ih je bilo 70 posto dok ih je danas 6 posto) a pada i kvaliteta izabranih djela, odnosno povećava se udio beletristike i krimi-romana.
Ti podaci zabrinjavaju Lužkova ne samo kao gradonačelnika i ruskog građanina, nego i kao autora. Gradonačelnik bi idućih dana trebao predstaviti svoje filozofsko djelo o ljubavi, nakon što je već napisao memoare i ekonomski esej o tranziciji prema kapitalizmu.