Prirodno stanište božićne ruže, kako u Japanu nazivaju kukurijek gdje je to cvijeće vrlo popularno jer cvjeta zimi, poglavito se nalazi uz dunavsku obalu. Od tamo su ga članovi japanskog društva "Božićna ruža" prije mnogo godina prenijeli u Japan te kasnijim križanjem razvili mnoge hibride koji plijene pažnju japanskih ljubitelja cvijeća.
"To cvijeće suptilnom i skromnom ljepotom dobro se uklapa u tipične japanske vrtove", rekao je je hrvatski veleposlanik Drago Štambuk na otvaranju izložbe dodavši kako cvjetajući zimi i probijajući se iz snijega, simbolizira trijumf života nad nedaćama.
Iz Hrvatske potječe nekoliko osnovnih podvrsta, među kojima je u Japanu iznimno popularan Helleborus Croaticus, hrvatski kukurijek tamnoljubičastih latica.
Izložbu cvijeća "Svijet božićne ruže" hrvatski je veleposlanik otvorio 23. veljače, a hrvatskom veleposlanstvu u Japanu, kao jednom od pokrovitelja izložbe, dodijeljen je prostor u kojemu su izloženi promičbeni turistički materijali te posteri s hrvatskim prirodnim i umjetničkim ljepotama.
Otvorenju izložbe nazočni su bili i Katsuya Shimura, visoki dužnosnik japanskog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Takaharu Hatanaka, predsjednik udruženja "Božićna ruža" te mnogi uzvanici.