Od početka 20. stoljeća, od povijesnih avangardi do suvremene umjetnosti, estetski termin ljepote postao je jedan od najsnažnijih tabua, jači od tijela i seksualnosti, rekla je Nada Beroš, urednica knjige i viša kustosica Muzeja suvremene umjetnosti.
Po riječima teoretičara kulture Žarka Paića, u knjizi se Danto bavi rekonstrukcijom, rehabilitacijom i novim filozofijskim tumačenjem ljepote kao ključnog pojma cjelokupne povijesti umjetnosti i estetike.
U sedam poglavlja tog provokativnog i povijesno-filozofijski paradigmatskog djela ekstenzivno se razvija ideja o nužnosti drugačijeg razumijevanja pojma estetike i umjetnosti, nakon doba totalnog destruiranja ljepote, istaknuo je Paić.
Povjesničar umjetnosti Tonko Maroević smatra bitnim što Danto diferencira filozofiju umjetnosti i estetiku, a takvim pristupom, ustvrdio je, otvaraju se nove mogućnosti za oba područja.
Filozof analitičke orijentacije Arthur C. Danto (1924.) smatra se od osamdesetih godina prošlog stoljeća jednim od najvažnijih suvremenih filozofa umjetnosti, estetičara i teoretičara vizualnih umjetnosti. Autor je dvadesetak knjiga.
"Nasilje nad ljepotom" treći je svezak njegove filozofije suvremene umjetnosti. Prva je "Preobražaj svakidašnjeg", također prevedena na hrvatski, a druga u tom nizu "After the End of Art".
Knjiga je objavljena u biblioteci kritičkih tekstova "Refleksije" Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb.