NHS neće podržati takav zakon, napravljen isključivo u predizborne svrhe, istaknuo je Sever dodavši da su, kako vrijeme prolazi, Vladini prijedlozi zakonskog uređenja organiziranog radničkog dioničarstva (ORD) sve gori.
Prema prijedlogu koji je Vlada dostavila socijalnim partnerima prošlog mjeseca, radnici bi dionice svojih poduzeća mogli kupovati uz popust od 40 posto, a povlaštenom kupnjom mogli bi doći u posjed samo do 25 posto vlasništva tvrtke.
Radnici ne bi mogli raspolagati svojim dionicama idućih pet godina, a socijalna klauzula, koja im jamči zadržavanje radnih mjesta, vrijedila bi samo godinu dana.
"To znači da radnici, bez obzira što imaju dionice svoje tvrtke, ne mogu utjecati na njezinu poslovnu politiku, ali zato mogu dobiti otkaz nakon godine dana", kaže Sever.
NHS posebno neprihvatljivim ocjenjuje prijedlog da se ORD ne može provesti u tvrtkama koje je država sanirala u prethodnih pet godina.
To znači da radnici ne mogu doći do svojih dionica u, primjerice, brodogradilištima 3. maj, Split, Trogir ili Kraljevica, Borovu, Duhanu, Đuri Đakoviću, IPK-u Osijek, KIM-u, Petrokemiji, TLM-u, sisačkoj Valjaonici cijevi, Vjesniku, Zdenki itd.
To nas podsjeća na privatizaciju banaka, koje su prvo skupo sanirane novcem poreznih obveznika, a potom jeftino prodane strancima, upozorio je Sever.
Potpredsjednik NHS-a Dubravko Čorak istaknuo je da na Vladin prijedlog Zakona o privatizaciji objedinjenog državnog portfelja, kojim se uređuje ORD, od 34 članka sindikat ima primjedbe na čak 13 članaka.
Zajednička radna skupina nije odradila posao pripreme toga zakona, već su to učinili neki stručnjaci po nalogu potpredsjednika Vlade Damira Polančeca, ustvrdio je Čorak optuživši Polančeca za "prevaru i podvalu" radnicima.
Također je prozvao članove vodstva Hrvatske udruge sindikata u brodogradilištima zato što su se u aferi Brodosplit "slikali za TV i Vladina stajališta predstavljali kao svoja", a članstvu ne govore što ih čeka usvoji li se ovakav zakonski prijedlog ORD-a.