Komentator ističe da je u presudi s jedne strane potvrđeno da "se u slučaju Srebrenice radilo o genocidu (što ne bi vrijedilo za ostale zločine u tom balkanskom ratu) i da Srbija nije učinila dovoljno da genocid spriječi".
No, Srbiji je, s druge strane, zbog toga što nije dovoljno učinila da spriječi genocid, odlukom suda nametnuta samo moralna odgovornost "jer su bosanski Srbi imali dovoljni stupanj autonomnosti, pa se stvarna odgovornost za genocid ne može prenositi na neku drugu državu".
To znači da presuda u sintetiziranom smislu govori o odgovornosti pojedinaca, zbog čega se inzistira i čeka na izručenje Mladića i Karadžića, navodi "Primorski list".
"A to znači da sud ostaje pri načelu osobne odgovornosti pojedinaca koja se ne prenosi na narod ili na državu. Tako je konačno bilo i na kraju drugog svjetskom rata na Nuernberškom procesu. A sud u Haagu temelji se na istim osnovama", navodi Brezigar.
"Suci nisu osudili srpsku državu iako je ona nasljednica tadašnje Jugoslavije. Konačno, Srbija je već platila velik dug povijesti: Danas njeni stanovnici imaju najniži standard u Europi, a velik dio teritorija na kojem žive Srbi podijeljen je na susjedne države. Sada je izgledno još i odcjepljenje Kosova do čega će na jedan ili drugi način, prije ili kasnije, sigurno doći. I konačno, Srbija je izručila Haagu Slobodana Miloševića, što je njen predsjednik vlade platio životom. Dodatna osuda na isplatu odštete bila bi povod za novi val nacionalizma jer u sadašnjoj političkoj i ekonomskoj situaciji srbijanskoj vladi stvarno ne bi preostalo drugo nego ponuditi svojim državljanima vanjskog neprijatelja."
"Poruka suda je dakle vrlo jasna: Balkan je potrebno miriti, a i Haški sud mora tome dati svoj prilog", zaključuje svoju analizu političkih aspekata presude glavni urednik "Primorskog dnevnika" Bojan Brezigar.