Pirjevec tvrdi da je govor talijanskog predsjednika koji je izazvao polemiku, iako je spor "brzo završen kao da se ništa nije ni dogodilo", zapravo bio uključen u demonizaciju Slovenaca i Hrvata koja već dugo traje.
"U Italiji je to prisutno već niz godina i nema sumnje da će se demonizacija ponoviti u prvoj slijedećoj prilici", navodi Pirjevec, te opisuje ovogodišnju "dinamiku verbalne agresije".
Sve je počelo emitiranjem televizijskih spotova koje je vlada naručila za Dan sjećanja, onda su uslijedila višednevna izvješća na radiju i televiziji o grozotama fojbi i članci u novinama, a sve je uz rijetke iznimke bilo složeno tako kao da izlazi iz iste radionice, navodi povjesničar i publicist Jože Pirjevec, iznoseći neke primjere iz talijanskih medija tih dana.
Pirjevec daje i pregled onoga što se u vrijeme rata i nakon njega stvarno događalo na prostorima koji se komemoriraju talijanskim praznikom, te navodi da je "zadnja kaplja pelina" u toj dinamici bilo odlikovanje za 270 žrtava fojbi i egzodusa koje je na praznik uručio talijanski predsjednik Giorgio Napolitano.
Među posmrtno odlikovanima je i Vicenzo Serrentino, zadnji talijanski prefekt Zadra koji je uhićen u Trstu 5. svibnja 1945. i strijeljan u Šibeniku dvije godine kasnije. On je čovjek koji je bio član prijekog suda za Dalmaciju koje je po talijanskim vojnim izvorima iz vremena rata "kružilo" Dalmacijom i tamo gdje se zaustavilo nakon kratke rasprave izricalo brze smrtne presude koje su se odmah izvršavale, piše u zaključku povjesničar Jože Pirjevec.