Premijer Prodi nada se da će dobiti povjerenje u parlamentu, te tako iskoristiti političku krizu - u koju je zemlja ušla njegovom ostavkom sredinom prošlog tjedna - kako bi ojačao svoj utjecaj na heterogenu vladinu koaliciju lijevog centra.
Šefovi parlamentarnih skupina u dvama domovima trebaju u ponedjeljak utvrditi raspored glasovanja o povjerenju, koje će se vjerojatno u četvrtak održati u Senatu, a u petak u zastupničkom domu, kako pišu glasila.
"Il Professore" ovog vikenda priprema svoj govor u kojemu će ukratko izložiti program od 12 točaka "o kojima se ne može pregovarati" i koje je u četvrtak nametnuo svojim bučnim saveznicima.
Prema prebrojavanju zabrinutih čelnika ljevice, rasprava u Senatu gdje vlada u srijedu nije dobila potporu za svoju vanjsku politiku, što ju je navelo da ponudi ostavku, trebala bi ovaj put biti uspješna.
Ljevica koja u zastupničkom domu ima veliku većinu, u gornjem domu ima tek teorijsku većinu od dva glasa više od desnice i oslabljena je zbog nekolicine neovisnih zastupinika iz ultraljevice i regionalista.
No unatoč obećanju svih stranaka u većini da će ubuduće izbjegavati svađu i doslovno poštivati Prodijev program od dvanaest točaka, tisak je u nedjelju bio sumnjičav prema čvrstoći koalicije i kritičan prema političkim igrama koje su već dodijale biračima.
"Taj dogovor nije postignut radi vladanja, već kako bi se druge spriječilo da osvoje vlast", piše Corriere della Sera.
To mišljenje dijeli i sociolog Ilvo Diamanti: "Strah od povratka 'tiranina' Silvija Berlusconija preslab je da bi dugo držao koaliciju na okupu", piše u La Repubblici, upozorivši da lijevi centar "nema budućnosti ako se ne sučeli sa svojim rascjepom koji je krenuo od dna".