To je prva pčelarska udruga u Hrvatskoj koja na taj način želi odrediti etičke norme ponašanja u pčelarskoj proizvodnji radi ujednačene kvalitete meda i pčelinjih proizvoda.
"Naši članovi imaju različite tehnologije pčelarenja, a mi se nadamo da će kodeks pomoći međusobnom povjerenju i biti jamac kvalitete i prepoznatljiv razlog otkup naših proizvoda", rekao je predsjednik udruge Željko Vrbos.
Hrvatska udruga pčelara proizvođača osnovana je u listopadu prošle godine. Čini je osamdeset članova, profesionalnih pčelara, iz osam županija koji imaju po 50 selećih ili 100 stacioniranih košnica i proizvode po 1000 kilograma meda.
Veliki i profesionalni proizvođači udružili su se nakon podjele hrvatskih pčelara oko načina državnih poticaja.
"Mi smo se zalagali za potporu po kilogramu meda, a ne po košnici kako je bilo to tada i kako su predlagali pčelari-amateri. Vlada je na kraju donijela kompromisno rješenje što nam je omogućilo izvoz od 250 tona meda", rekao je Vrbos i dodao kako će i ove godine plan rada udruge biti smanjenje troškova proizvodnje, pronalaženje mogućnosti plasmana meda i pčelinjih proizvoda i poboljšanje uvjeta prodaje meda.
Najavljeno je da će udruga ove godine, kao pridruženi član, do ulaska Hrvatske u Europsku uniju, postati članom Asocijacije profesionalnih pčelara Europske unije.