Maslinu 2007. organizirao je Savez maslinara i uljara Splitsko - dalmatinske županije, a otvorio ju je predsjednik Republike Stjepan Mesić, koji je uz ministra poljoprivrede Petra Čobankovića supokrovitelj manifestacije.
Predsjednik Mesić rekao je kako uzgoj maslina, nakon višegodišnje devastacije, ponovno doživljava procvat. To ne činimo zbog Europe, nego zbog sebe, a cilj nam treba biti postići standarde, trebamo ustrojiti institucije koje će pomoći da Europa i svijet prihvate taj naš proizvod, rekao je Mesić. Predsjednik je podržao i incijativu župana splitsko-dalmatinskog Ante Sanadera za donošenjem zakona kojim bi se zapušteno šumsko zemljište, odnosno makija i krš, u vlasništvu Hrvatskih šuma prenijelo na gradove i općine koje bi ga dalo na korištenje za poljoprivredu.
Ministar poljoprivrede Petar Čobanković je rekao da su, od pokretanja programa kredita i poticaja za dugogodišnje nasade maslina 2004. godine, novi i obnovljeni nasadi dostigli oko 4 tisuće hektara, što je blizu cilja od 5 tisuća hektara.
Najavio je nove povoljne kreditne linije za otkup maslinova ulja i izgradnju skladišta, budući da, rekao je, trenutačno imamo i višak ulja kojega smo donedavno uvozili. Ministarstvo poljoprivrede uskoro će predložiti zakonske okvire koji će regulirati proizvodnju i prodaju maslinova ulja, uz punu zaštitu kvalitete, deklaraciju i nadzor, najavio je. To će hrvatsko maslinarstvo staviti u poziciju ravnopravne utrke na domaćem i stranom tržištu, jer Hrvatska sa svojim poljoprivrednim površinama ne može biti masovni proizvođač jeftinih proizvoda, već svijetu mora ponuditi kvalitetne proizvode s većom dodanom vrijednošću, kazao je Čobanković. Vlada poljoprivredi i proizvodnji hrane pridaje veliki značaj, rekao je istaknuvši da poticaji rastu: 1999. su bili 980 milijuna kuna, lani 2 milijarde i 400 milijuna kuna, a ove se godine očekuje 2 milijarde i 700 milijuna kuna, rekao je.
Uvoz u poljoprivredi je veliki, ali je sve pokriveniji izvozom, kazao je i naveo da je 2006. izvoz je povećan za 30 posto, a uvoz za samo 8 posto te da je izvoz uvozom bio pokriven 65 posto, što je za 15 posto više nego godinu ranije. Očekuje se kako će 2007. prijeći 70 posto pokrivenosti, a to znači da u sektoru poljoprivrede imamo uravnoteženu vanjskotrgovinsku bilancu, poručio je.
Predsjednik republike Mesić i ministar poljoprivrede Čobanković, za zasluge u napretku maslinarstva, primili su i priznanje "Knez hrvatskog maslinarstva" koje im je uručio predsjednik Saveza maslinara Sinaj Bulimbašić. Bulimbašiću je uručena i novinarska nagrada Hrvatskog društva novinara "Zlatno pero".
U nastavku manifestacije održano je više stručnih okruglih stolova, a otvorene su i izložba strojeva, opreme i sredstava za maslinarstvo, te izložba o maslinarstvu uz degustaciju ulja.
Manifestaciji je prethodilo ocjenjivanje 1012 uzoraka maslinova ulja iz devet europskih i tri prekomorske zemlje od kojih je 320 u konkurenciji za šampiona koji će, zajedno s ostalim nagrađenima, biti proglašeni večeras na svečanoj večeri.