Po anketi Male scene provedenoj krajem prošle godine među 1400 zagrebačkih srednjoškolaca, čak 40 posto mladih slobodno vrijeme provodi u kafiću, a samo ih 1,3 posto odlazi u kazalište.
Lončar je upozorila da iako 44 posto srednjoškolaca ide u kazalište nekoliko puta godišnje, njih gotovo 50 posto to radi samo kada moraju, odnosno sa školom i radi veće ocjene. Smatra da su rezultati istraživanja odraz vremena u kojemu živimo i dominantnih vrijednosti u društvu.
Pomoćnik ministra kulture Srećko Šestan rekao je da bi slični rezultati bili i na razini Hrvatske, a krivce za to vidi u tranziciji, novim medijima i repertoaru neprilagođenom mladima.
Ministarstvo kulture pomoći će slična istraživanja, a novi Zakon o kazalištu mogao bi promijeniti dio koji se tiče repertoara, napomenuo je.
Mali broj hrvatskih kazališta nudi repertoar za tinejdžerski uzrast, istaknuo je Miran Hajoš, predsjednik Hrvatskog centra ASSITEJ, dodavši da bi predstave iz lektire trebale biti prilagođene učenicima, a ne da se učenike vodi na umjetnički režirane naslove.
Zvonko Ilijić, direktor karlovačkoga "Zorinog doma", smatra da je problem u tome što su ministarstva kulture i prosvjete razdvojena, pa je teško promijeniti praksu po kojoj se učenike vodi na predstave koje im nisu prilagođene, a nerijetki su i slučajevi kada nastavnici radi dnevnica učenike iz Karlovca vode u Zagreb, iako im je kazalište u njihovu gradu udaljeno oko 500 metara od škole.
Psihologinja Jasenka Pregrad smatra da bi se s mladima trebalo razgovarati o toj temi, a ne ih samo kritizirati jer, ustvrdila je, podatci se mogu i drugačije interpretirati.
Kafići su dobro mjesto za socijalizaciju, a podatak da 30 posto učenika odlazi u kazalište s prijateljima, u odnosu na 50 posto koji idu s razredom, dobar je, rekla je.
Pregrad smatra da bi država trebala odrediti što se treba pogledati kao vrijednu kulturnu baštinu, a na kazalištima je da odluče na koji će način privući publiku.
Vladimir Krušić iz Dramskog učilišta ZKM-a kaže da njihov dramski, plesni i lutkarski studio ne može primiti sve zainteresirane, no čak i anketa među polaznicima, koji imaju veliku želju glumiti, pokazala je da oni sami ne odlaze u kazalište.
Kazalište Mala scena predlaže zajedničku akcije ministarstava zaduženih za kulturu i prosvjetu, sveobuhvatno istraživanje tržišta, uvođenje kazališne umjetnosti kao fakultativnog predmeta u škole, edukaciju pedagoga i umrežavanje kazališta za mlade.