"Kratak trenutak teškoća u odnosima s Hrvatskom je prevladan", premda "žalosti što je došlo da zastoja" u odnosima Hrvatske i Italije zbog "iznenađujućih izjava predsjednika Stjepana Mesića", rekao je Crucianelli podnoseći izvješće senatskom odboru.
Crucianelli je odboru potvrdio da će Italija nastaviti pružati potporu Hrvatskoj na putu njene europske integracije i naglasio važnost "doprinosa Zagreba stabilizaciji balkanske regije", izvješćuje ANSA.
Podsjetivši na službenu Mesićevu izjavu od subote i istaknuvši "zadovoljstvo" talijanskog ministarstva vanjskih poslova tim činom, podtajnik je izrazio i želju za budućim gestama "na najvišoj institucionalnoj razini", kao što je već istaknuto i u subotnjim priopćenjima u kojima su Rim i Zagreb izrazili interes za održavanje talijansko-hrvatskog susreta na najvišoj razini, izvješćuje ANSA.
Slovenska agencija STA izvješćuje da je Crucianelli glede najavljenog hrvatskog ukidanja moratorija na stupanje na snagu ekološko-ribolovne zone 1. siječnja 2008. godine rekao da vlade u u Rimu i Ljubljani neće prihvatiti jednostrane hrvatske odluke te da Italija u razgovorima sa Zagrebom ustrajava da zonu treba uskladiti sa svim zainteresiranim državama i pravnim normama EU-a.
Pitanje imovine optanata jedno je od osjetljivih neriješenih pitanja između dvije države te Italija pozorno prati donošenje novih hrvatskih zakona o nekretninama, rekao je među ostalim Crucianelli, prenosi STA.
Senator Antonione je po Crucianellijevom izvješću istaknuo da je Italija među zemljama koje su najviše zainteresirane za uključenje svih država zapadnog Balkana u Europsku uniju i podržao je unaprijeđenje suradnje na sjevernom Jadranu. Antonione je napomenuo da su i odnosi Slovenije i Hrvatske povremeno složeni jer se dvije države još uvijek spore oko granice u Savudrijskoj vali što je po njegovom mišljenju besmisleno jer će uskoro obje biti članice EU-a, izvješćuje STA.
Antonione se zauzeo za normalizaciju odnosa s obje države premda otvorena pitanja više nije moguće "gurati pod tepih". "I Italija je napravila sramotan potez plativši ratnu odštetu nekretninama optanata", rekao je Antonione i dodao da je stoga pitanje nekretnina optanata i talijansko unutarnje pitanje.
Ne predlažemo poništenje sporazuma ili mijenjanje granice ali od Hrvatske i Slovenije tražimo pravednu odštetu, rekao je Antonione podsjetivši da su dvije države jednostrano, bez dogovora s Italijom ili drugim nasljednicama SFRJ, odlučile preuzeti i podijeliti dug od 110 milijuna dolara kojega bi po Osimskim sporazumima iz 1975. i Rimskom ugovoru iz 1984. Jugoslavija trebala platiti Italiji.
S obzirom da je dogovoreni iznos Slovenija platila sa zakašnjenjem a Hrvatska to još nije učinila po Antonionijevom mišljenju taj dogovor više nije važeći te bi, rekao je, Italija trebala zahtjevati najmanje revalorizaciju iznosa, izvješćuje STA.
Podtajnik Crucianelli se složio s mišljenjem da je odšteta optantima talijansko unutarnje pitanje te iznio mišljenje da bi revalorizacija iznosa bilo najviše što bi Italija mogla tražiti, izvijestila je slovenska novinska agencija.