Putin je u četvrtak prošli tjedan Ivanova imenovao prvim zamjenikom premijera, te ga je pozvao da udahne ruskom gospodarstvu inovativnog duha kako u sektoru civilne, tako i u sektoru vojne industrije.
Taj je potez Ivanova oslobodio tereta nezahvalnog obrambenog portfelja, obilježenog korupcijskim skandalima i malverzacijama.
Analitičari, međutim, upozoravaju da će njegov potencijalno isplativ novi zadatak vjerojatno predstavljati jednako veliki izazov.
"Vojna industrija svakako ima manje problema od vojske i pokazuje pozitivne tendencije", kazao je Konstantin Makiyenko, stručnjak Centra za analizu strategije i tehnologije. "Izvoz oružja raste zajedno s vladinim narudžbama", kazao je on. Ukupni prihodi od prodaje oružja u 2006. su dosegli 6 milijardi dolara.
"Logično je da se Rusija okrene inovacijama u tome sektoru, s obzirom na činjenicu da je ta zemlja od Sovjetskog Saveza naslijedila najmilitariziraniju industriju na svijetu", dodao je on.
No, nakon 15-godišnje zapuštenosti, inovacije će teško biti dostatne.
Ivanov zadatak usklađivanja proizvodnje oružja zahtjevima modernog doba dugoročno je možda ostvariv ali je istodobno i vrlo težak, ocjenjuje Peter Westin, glavni ekonomist MDM banke u Moskvi. Potrebno je, prema njegovim riječima, partnerstvo između civilnog i vojnog sektora - koje za sada onemogućava zatvorena, tajnovita priroda obrambene industrije.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. nikada nije došlo do nužno potrebnih reformi toga sektora. "Tvornice su u raspadu i potrebna su velika ulaganja nakon 15 godina zapuštenosti", kaže Ivan Safranchuk iz Centra za informacije o obrani.
Sektor vojne industrije mora se otvoriti suradnji s velikim zapadnim kompanijama poput vodećih proizvođača zrakoplova Boeingom i EADS-om radi razvoja naprednih tehnologija, dodao je.