Kako navodi Jelušić, ministar obrane Karel Erjavec imao je pred odlazak spomenutog kontingenta iz jedne ljubljanske vojarne odličan motivacijski govor, ali vojnike nije ispratio premijer niti je o toj misiji raspravljano u parlamentu iako ona nije bez rizika.
Radi se o do sada najvećoj slovenskoj stabilizacijskoj misiji na nekom nestabilnom području, s kojom će broj njezinih vojnika angažiranih u operacijama u inozemstvu biti povećan na 11 posto ukupnog vojnog sastava. Slovenija je pristala na NATO-ov zahtjev da ukine dosadašnja nacionalna ograničenja u djelovanju njenih vojnika u međunarodnim operacijama, a ni razvoj događaja na Kosovu nije sasvim izvjestan.
"Na ispraćaju vojnika nedostajali su upravo oni koji slovensku vojsku koriste za provođenje vladine ili državne vanjske politike. Odluke o tome da vojska bude prisutna na nemirnom području Balkana u najnapetijem razdoblju donošenja odluke o budućem statusu Kosova obično ne donose ministri obrane jer takva odluka ima previše političkih dimenzija. U većini zapadnih država, pa čak i u susjednoj Hrvatskoj, takvu bi odluku donijeli u parlamentu, no naš o tome nije mnogo raspravljao, a kamoli odlučivao", navodi Jelušić na čijem je fakultetu svojedobno diplomirao i slovenski premijer Janez Janša.
Ona tvrdi da odluka vlade o slanju tolikog broja vojnika na Kosovo može biti protumačena kao jedna vrsta smanjivanja obrambene sposobnosti Slovenije pred njeno predsjedanje EU-om i kao vanjskopolitička strategija kojom je vlada "Balkan odredila kao svoj strateški interes".
Gledano isključivo sa stanovništa vojne doktrine "operacija KFOR na Kosovu jedna je od najopasnijih operacija u svijetu", tvrdi Jelušič, dodajući da je njome slovenska vojska u pogledu svoje operativnosti "dovedena na čistac", te će se pokazati kako izvršava svoje zadaće jer je po prvi put stavljena "pod strano zapovjedništvo, bez nacionalnih ograničenja, s punim mandatom sila koje djeluju opremom i naoružanjem po 7. poglavlju osnivačke povelje UN-a.
"Zato mislim da smo na početku jedne od najopasnijih misija za slovensku vojsku", smatra predstojnica katedre za obranu i zaštitu.
"Slovenski vojnici na Kosovu će morati štititi važne ustanove, zgrade, srpske enklave, konvoje, škole, vrtiće i samostane - i to od civila", navodi dr. Ljubica Jelušič, te se pita da li su zapovjednici slovenske misije svoje vojnike dobro pripremili za takav način djelovanja.