Ta je odrednica i njegova "differentia specifica" u odnosu na druge časopise Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar, rekao je Lipovčan.
Časopis je izišao pred hrvatsku i inozemnu stručnu i kulturnu javnost u prigodi obilježavanja 15 godina postojanja toga Instituta.
Časopis nosi ime poznatoga hrvatskog intelektualca Ive Pilara koji je otvorio mnoga pitanja u području društvenih i humanističkih znanosti, i nastojat će, na Pilarovu tragu, kako je rekao glavni urednik, biti tribina na kojoj će autori moći slobodno i sa svojim "potpisom" progovoriti o važnim pitanjima relevantnim za područje na koje se časopis poziva.
Lipovčan je najavio da će se Uredništvo truditi da časopis doista dođe u ruke onima u Hrvatskoj i inozemstvu koji bi morali iskazati zanimanje za teme koje donosi.
Svake godine trebala bi se tiskati dva broja - hrvatsko i međunarodno izdanje. Objavljeno hrvatsko izdanje sadrži i sažetke na engleskom jeziku, a međunarodno izdanje u ovom broju tekstove na engleskom jeziku uz originalne dokumente na njemačkom. Ubuduće bi se, dodao je glavni urednik, sažetci u hrvatskom izdanju trebali biti i na drugim svjetskim jezicima.
Prva dva broja tiskana su sredstvima Instituta Ivo Pilar, a za iduće će se brojeve tražiti potpora Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.
Pojavu "Pilara" pozdravili su i ravnatelj Hrvatskoga instituta za povijest Stjepana Matković te ravnatelj Instituta Ivo Pilar Vlado Šakić koji smatra da će i novi časopis pridonijeti afirmaciji Pilarova djela.
A na osnovne podatke iz životopisa Ive Pilara (1874.-1933.) podsjetio je zamjenik glavnoga urednika Zlatko Matijević. Tako je spomenuo da je Pilar bio vrstan pravnik, aktivan u političkome životu BiH, u kojoj je živio prva dva desetljeća prošlog stoljeća, zauzimajući se za održanje višenacionalne i multikulturne, ali reformirane Habsburške Monarhije. Bio je znanstvenik i publicist širokih interesa, ali i jedan od osnivača prvoga hrvatskoga vegetarijanskog društva, koje se tada zvalo vegetarsko društvo.
Pilar je umro pod nerazjašnjenim okolnostima 1933. u Zagrebu.