Davorko Vidović (SDP) uvodno je podsjetio da je riječ o umirovljenicima koji su ostali "u procjepu" između staroga i novog mirovinskog sustava, a kojih je trenutno oko 336.000.
Ti umirovljenici primaju u prosjeku 30 posto niže mirovine od onih koji su umirovljeni do 1. siječnja 1999. i ispod su granice siromaštva.
SDP zato predlaže da se svim novim umirovljenicima uz mirovinu isplaćuje dodatak, tzv. državna mirovina, koji bi iznosio 30 posto proračunske osnovice, a visina takvog dodatka ovisila bi o tome kada je netko otišao u mirovinu.
Najmanji dodatak (oko 100 kuna) dobili bi oni koji su u mirovinu otišli 1999., a najviši (do tisuću kuna) oni koji budu umirovljeni 2009., budući da bi im i zaostatak u mirovinama za starim
umirovljenicima bio najveći.
Vidović je naglasio da SDP-ov model ne dovodi u pitanje mirovinsku reformu i sustav.
Objasnio je da SDP predlaže da se proračunski izdatci za mirovine podignu za 0,7 posto BDP-a, čime bi se udio izdvajanja za mirovine povećao na 12,6 posto BDP-a, što je još uvijek ispod europskog prosjeka, pa je, kaže, rješavanje ovog problema samo stvar političke volje.
"Tim bi novcem riješili problem cijelog mirovinskog sustava", istaknuo je Vidović, pojašnjavajući da potpuno izjednačavanje mirovina starih i novih umirovljenika košta 1,4 milijarde kuna.
Taj bi se iznos idućih nekoliko godina povećavao, a počeo bi padati kad počne isplata mirovina iz drugog stupa.
Za Vladine najave novog modela izjednačavanja mirovina kazao je kako su "na vrbi svirala i neozbiljan posao".
O SDP-ovu prijedlogu saborski će se klubovi očitovati nakon podnevne stanke.