Iako se vrlo precizno zna kada je Misal tiskan - 22. veljače, na datum kada NSK obilježava svoj dan, ne zna se zasigurno gdje je to bilo, rekao je Josip Stipanov, ravnatelj NSK.
Hrvatski prvotisak po mnogočemu je raritetan, a s obzirom da je tiskan samo 28 godina nakon Gutenbergove Biblije, simbolizira civilizacijski korak u hrvatskoj povijesti, istaknuo je.
Akademik Josip Bratulić rekao je da se, unatoč različitim pretpostavkama o mjestu tiskanja Misala, od Izole, Roča, Modruša u Lici i Kosinja, od davnina vjeruje da je tiskan u Veneciji.
Predstavivši doba u kojem je nastao, Bratulić je istaknuo da je i danas neshvatljivo kako je Misal tako savršeno napravljen, osobito zato što je njegov tekst tiskan u crvenoj i crnoj boji.
Kada se Misal pogleda "na grafički način" vidi se da ne postoji niti jedna greška u tiskanju, razmaci između slova i redaka su jednaki, ništa ne iskače iz savršenog zlatnog reza, naglasio je Bratulić.
Intelektualci, hrvatski autori koji su do danas nepoznati, a sastavljali su, korigirali i priredili to izdanje, bili su najveći majstori svoga vremena, dodao je.
Kao tekstovni predložak za Misal poslužilo je nekoliko pisanih hrvatskoglagoljskih misala, posebno Misal kneza Novaka iz 1368.
Sačuvano je 11 primjeraka tog Misala, šest u Hrvatskoj - pet u Zagrebu i jedan u Bolu na Braču, te pet u inozemstvu - dva u Vatikanu i po jedan u Beču, Washingtonu i Petrogradu.
Tribinom, koja se održava jednom mjesečno, nastavlja se obilježavanje 400. godišnjice osnutka i djelovanja NSK.
Dosad su bile predstavljene knjige "Kronika popa Dukljanina" i "Kronika Tome Arhiđakona", a slijede promocije, među ostalim, Marulićeve "Judite", Boškovićeve "Teorije prirodne filozofije", Gajeve "Kratke osnove hrvatsko-slavenskoga pravopisanja", Krležinih "Balada Petrice Kerempuha".