FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: Oporba za ukidanje odredbi o izravnoj pogodbi

ZAGREB, 14. veljače 2007. (Hina) - Saborska oporba u srijedu je prozvala Vladu da je važećim Zakonom o javnoj nabavi, kojim se dopušta izravna pogodba bez javnog natječaja, otvorila prostor za korupciju i druge nezakonitosti u postupcima javne nabave.
ZAGREB, 14. veljače 2007. (Hina) - Saborska oporba u srijedu je prozvala Vladu da je važećim Zakonom o javnoj nabavi, kojim se dopušta izravna pogodba bez javnog natječaja, otvorila prostor za korupciju i druge nezakonitosti u postupcima javne nabave.

U raspravi o Izvješću Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, oporbenjaci su pozvali na donošenje novoga zakona koji bi postupke javne nabave učinio transparentnima, otvorenima i dostupnima, te pojačao mehanizme kontrole.

"Ako netko nije u stanju dobro planirati nabavke u sektoru za koji je odgovoran, ne smije mu se dati mogućnost za izravnu pogodbu. Treba ga kazniti i ne omogućiti mu da to čini", kazao je Jozo Radoš (HNS).

Kao primjere, po njegovu mišljenju, nezakonite izravne pogodbe naveo je gradnju čvora Vučevica na autocesti Zagreb- Split, iako je taj čvor, kako tvrdi, s najmanjim prometom na toj autocesti, te odabir ponuđača za kamione u MORH-u bez javnog natječaja, unatoč tomu što je taj ponuđač bio puno skuplji od ostalih.

"Što možemo očekivati o drugih institucija ako se Vlada i ministarstva tako ponašaju", upitao je Radoš.

Da treba ukinuti mogućnost izravne pogodbe smatra i Josip Leko (SDP), koji je, na temelju novca koji se godišnje troši za javnu nabavu, broja uloženih žalbi na postupke javne nabave te činjenice da je gotovo polovica žalbi prihvaćena, izračunao da je oko pet milijardi kuna u 2005. "potegnuto na nezakonit način".

Po izračunu Damira Kajina (IDS), pak, ne zna se gdje je završilo oko šest milijardi kuna iz javne nabave u 2005.

"Svaka četvrta ili peta kuna iz javne nabave ima svoga kuma", rekao je Kajin, koji prigovara i da državne institucije, veliki gradovi i tvrtke ne snose nikakve sankcije za nezakonitosti u javnoj nabavi.

"Zagrebu se ništa neće dogoditi, isto je i u središtima gdje je HDZ na vlasti, a u Istri će vam kožu oderati", kazao je, zauzevši se i da ponuđači koji neosnovano ulože žalbu i tako uspore nabavku ili gradnju snose troškove štete koju trpi investitor.

I Pero Kovačević (HSP) drži da se država i Grad Zagreb maćehinski odnose prema novcima poreznih obveznika, da ne snose nikakvu odgovornost niti itko nadzire njihove nezakonite poslove u javnoj nabavi.

Prigovorio je i zbog prakse usitnjavanja javne nabave, na način da se cijena namjerno spusti ispod 200 tisuća kuna kako postupak ne bi bio podložan javnom natječaju, iako se potroše višemilijunski iznosi, a protivi se i tajnosti postupaka javne nabave, poput onih za nabavku odjeće u MUP-u.

HDZ-ovci su, pak, isticali da izvješće pokazuje napredak u kontroli postupaka javne nabave, a oporbi su poručivali da se sjeti neposrednih pogodbi koje je provodila bivša vlast, poput, kako je rekao Ivan Jarnjak, one za nabavku vatrogasnih vozila u lokalnim jedinicama.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙