Sutkinja i izmiriteljica na zagrebačkom Trgovačkom sudu Ivana Mlinarić rekla je novinarima uoči početka skupa da je, osim 69 predmeta zaključenih sudskim nagodbama, kao rezulat uspješnog provedenog postupka mirenja 14 tužbi povučeno.
Trgovački sud, inače, godišnje zaprimi oko 6000 predmeta.
Sutkinja Mlinarić smatra da bi za bolji učinak trebalo stranke i odvjetnike više informirati o prednostima mirenja.
Osim što je mirenje pred sudom brže, pa može završiti u jednom danu, takav postupak je besplatan i povjerljiv, a provodi se radi ostvarenja interesa stranaka u kojem one međusobno uređuju svoje odnose zajedničkom odlukom.
"To je jeftinije za stranke jer kad se sklopi sudska nagodba postupak se završava, stranke mogu nastaviti poslovati i ne angažiraju se sudovi višeg stupnja", objasnila je Mlinarić.
Za mirenje su najpogodniji radni sporovi, sporovi radi isplata i naknada štete, kao i iz područja autorskog i patentnog prava te intelektualnog vlasništva.
Sutkinja i izmiriteljica Nada Nekić rekla je da je u okviru projekta Trgovačkog suda, zahvaljujući podršci britanskog Veleposlanstva i fonda britanske Vlade - Global Opportunities dobili sredstava radi popularizacije alternativnog rješavanja sporova.
William Marsh, direktor organizacije Conflict Menagement Internationala (CMI) koja pruža stručnu pomoć u provedbi projekata mirenja izjavio je da se u Velikoj Britaniji već više desetljeća alternativnim putem rješavaju obiteljski sporovi, a u posljednjih 16 godina i ostali sporovi.
Na dvodnevnom skupu koji je danas počeo s radom u Zagrebu sudjeluju predstavnici ministarstava pravosuđa iz 17 zemalja regije i Europske unije. Uz financijsku podršku fonda britanske Vlade, organizatori skupa su britansko Veleposlanstvo, hrvatsko Ministarstvo pravosuđa i CMI.
Cilj konferencije, koju su otvorili britanski veleposlanik u Hrvatskoj John Ramsden i državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić, jest razmijeniti ideje i dobru praksu po pitanju mirenja u pojednim zemljama.