"Teško bi bilo prebrojiti sve diplomatske note koje su u zadnjoj godini ili dvije razmijenile dvije države koje se deklariraju prijateljskima i podupiru se međusobno u širem međunarodnom prostoru", navodi u komentaru Stojan Žitko.
Dodaje da rješenja otvorenih pitanja nekako uvijek ostanu na sredini puta, ali da se najčešće zakomplicira pri granici moja je "najkiselija jabuka" u međusobnim odnosima.
"Otvorena se pitanja najčešće tako zapletu, da nije jasno što tko želi i od čega je možda spreman odustati, pa sve zastane na pola puta. Recimo, kod pitanja devizne štednje hrvatskih štediša, gdje Slovenija navodno ima prednost, pa druga strana na tu tezu ne pristaje. Tu su onda još sporovi oko svega vezanog na nuklearku, novosti što ih Sloveniji donosi širenje Schengenskog prostora nuklearku, pa klasična sporna granična pitanja koja su daleko najkiselija jabuka u odnosima", navodi komentator Stojan Žitko.
Kako dodaje, diplomacija je "stresni posao", ali iskusni diplomati moraju znati da drukčije ne može niti biti.
"Diplomacija na najvišoj razini u prvom je redu vrlo osjetljiva djelatnost koja mora uključivati vrlo pametne poteze i rafinirani vez", navodi Žitko koji diplomate upozorava i na neželjene odazive obične javnosti na temperamentnije izrečene ocjene.
"Problem (diplomatske komunikacije) postaje još veći time što su nesređeni odnosi i u Sloveniji i u Hrvatskoj bogato lovište za nacionaliste sviju vrsta, pri čemu je fenomen Jelinčič možda i najmarginalniji. Dovoljno je pogledati broj uvreda koji se na račun toga iznose na svim internet forumima, pa i na našem, da se uplašimo. Kamo još mogu dovesti diplomatske note među prijateljima ukoliko ne prevlada razum na obje strane", zaključuje Žitko, varirajući u svom komentaru značenja klasičnog diplomatskog izraza o "prijateljskim odnosima".