Željko Pavlic (MDS) je na konferenciji za novinare upozorio na stav sindikata tekstilaca i obućara da tim industrijskim granama, ne promijeni li Vlada politiku prema tekstilnoj i obućarskog industriji i ne počne li s njihovom sanacijom do kraja godine, prijeti propast.
Izvijestio je da je njegov klub Saboru predložio da se popodne o njihovoj interpelaciji glasuje pojedinačno, kako bi javnost, kaže Pavlic, mogla vidjeti kako koji zastupnik glasuje.
Da je stanje tekstilne i obućarske industrije izuzetno loše potkrijepio je podacima da je 2003. izvoz tekstilnih i obućarskih proizvoda činio 15 posto ukupnog izvoza, a da je 2005. pao ispod 10 posto, da je prije dvije godine za 30 posto pala industrijska proizvodnja u tekstilu, a za 25 posto u obućarstvu.
Od 2000. do danas čak je 11 tisuća manje zaposlenih u tim granama, koje od države ne dobivaju gotovo nikakvu potporu, upozorio je Pavlic.
Iznio je i 'svježe' podatke o plaćama zaposlenih - prosječna neto plaća u Hrvatskoj je u studenom 2006. iznosila 4883 kune, a u tekstilu 2829 kuna, u odjeći 2438, u obradi kože samo 2467 kuna.
Pavlic ističe i da su u taj prosjek obračunate i menadžerske plaće, iznijevši podatak po kojemu samo tri menadžera u nekim tekstilnim tvrtkama primaju plaće kao stotinu radnika.
Zamjenik predsjednice Sindikata tekstila, obuće, kože i gume Josip Zidanić od Vlade je zatražio da u idućih desetak dana objavi popis tekstilnih i obućarskih poduzeća koje je sufinancirala, a kako bi se, kaže, utvrdilo jesu li točne prognoze da je čak 90 posto tog državnog novca otišlo na menadžerske plaće.
Klub regionalnih stranaka interpelacijom predlaže da se Vladu obveže da tekstilnu i obućarsku industrija sanira iz državnog proračuna, da u pregovorima s EU ishodi prijelazno razdoblje za sanaciju, da selektivno pristupi povlasticama za strane ulagače, da HZZO ponovno snosi troškove bolovanja zaposlenika preko 30 dana, da zabrani prekomjerni uvoz niskokvalitetne izvozne robe.