Libby, nekadašnji najbliži suradnik potpredsjednika Dicka Cheneyja, rekao je istražiteljima FBI-a i velikoj poroti da je za agenticu Plame prvi put čuo u razgovoru s Russertom 10. srpnja 2003.
Kasnije je to opovrgnuo, rekavši kako ga je bilješka koju je pronašao podsjetila na to da je njezino ime prvi put čuo od Cheneyja mjesec dana prije.
Posebni tužitelj Patrick Fitzgerald pitao je Russerta jesu li on i Libby razgovarali o Plame: "Ne, to bi bilo nemoguće, jer ja nisam ni znao tko je ona. Saznao sam to tek nekoliko dana poslije", odgovorio je Russert.
Libby je optužen je za krivokletstvo i ometanje pravde u istrazi o tome odakle je procurila informacija o identitetu tajne operativke CIA-e Valery Plame.
Identitet agentice otkriven je kad je njezin suprug, bivši veleposlanik Joseph Wilson, u uvodniku The New York Timesa napisao da Bushova administracija "iskrivljava" obavještajne podatke kako bi opravdala invaziju na Irak.
Wilson je prije toga bio u misiji u Nigeru kako bi provjerio tvrdnje da režim Sadama Huseina u toj afričkoj zemlji nabavlja uran za nuklearno oružje. Wilson je izvijestio CIA-u da nije našao dokaza za te tvrdnje, no Bush je tu informaciju ipak ponovio u govoru o stanju nacije.
Prije Russertova svjedočenja porotnici su u okružnom sudu u Washingtonu slušali snimku Libbyjeva svjedočenja pred velikom porotom 2004. koja je ocjenjivala ima li dovoljno dokaza za suđenje.
Libby nije optužen za otkrivanje identiteta agenta CIA, što je u SAD kazneno djelo, nego za laganje pod prisegom, no sada se, na polovici procesa, čini da tužitelj Fitzgerald u središte slučaja sve više gura potpredsjednika Cheneyja.
Nitko nije optužen za djelo kojim se suđenje najviše bavi: otkrivanje tajnog statusa Valery Plame kao analitičarke za oružje u CIA-i. Zna se kako se to dogodilo: bivši zamjenik državne tajnice Richard Armitage rekao je to freelance kolumnistu Robertu Novaku, koji je to prvi objavio.
Kako suđenje odmiče središnja figura postaje Cheney, koji je, prema opisima, bio opsjednut Wilsonom pa ga je nastojao diskreditirati zbog tvrdnje da se iskrivljenim dokazima pokušava opravdati ulazak zemlje u rat.
Dosad izvedeni dokazi, kako izvješćuje MSNBC News, sugeriraju da je Cheney, kad je Wilson u New York Timesu napisao da su tvrdnje o iračkom kupovanju urana neutemeljene, krenuo u opći napad na Wilsona implicirajući da je za misiju u Nigeru odabran na temelju nepotizma, a ne kvalifikacija.
Tjednik Newsweek u novom broju ističe da je "suđenje Libbyju bacilo novo svjetlo na Cheneyjevu ulogu u otkrivanju identiteta Valery Plame".
List citira svjedočenje istražiteljice FBI-a Deborah Bond, koja je ispitivala Libbyja o njegovu razgovoru s Cheneyjem 12. srpnja.
"Potpredsjednik je bio frustriran i uznemiren... Raspravljalo se o tome treba li izvijestiti tisak da supruga veleposlanika Wilsona radi za CIA-u", citirala je Deborah Bond Libbyjeve riječi na ispitivanju.
To je prva sugestija da je sam Cheney govorio o otkrivanju identiteta Wilsonove supruge novinarima kako bi se narušio njegov kredibilitet, ističe Newsweek.
Najavljeno je da bi se Cheney u drugom dijelu suđenja trebao pojaviti kao svjedok obrane.
"Najveće pitanje nije hoće li on biti pozvan kao svjedok, nego zašto on nije sudionik u uroti", izjavio je u intervjuu MSNBC-u profesor Jonathan Turley, stručnjak za ustavno pravo sa Sveučilišta George Washington.
"Sve završava na pisaćem stolu Dicka Cheneyja", kazao je Turley i dodao kako je optuženi njegova desna ruka, kako je osobno upleten u optužbe o Nigeru i oružju za masovno uništenje, te kako se čini da je on instruirao Libbyja.