Od osnutak 5. svibnja 1994. Mihael Mišo Montiljo bio je na čelu HID-a i to se društvo, kako je rečeno, u javnosti identificira s osobnošću toga čovjeka za kojega su njegovi prijatelji i znanci znali reći da je bio naoko običan, ali istinski izniman čovjek.
To su svojim iskazima posvjedočili i njegovi najbliži dugogodišnji suradnici Slavko Goldstein, Spomenka Podboj te potpredsjednici HID-a Marijan Šuto i Milan Bešlić.
Tako je Bešlić rekao da bi se Montiljov životopis mogao izreći riječima "Samo idi" koje mu je uputila majka prije no što je iz Sarajeva bila deportirana u ustaški koncentracijski logor u kojemu je stradala.
Glavne oznake njegove osobnosti bile su neposrednost i svojevrsna "dekoncentrirana preciznost" jer, istaknuo je Bešlić, "Mišo nikada nije gubio misao i ideal humanista, a njegovo je djelovanje označilo znanje i ljubav".
Slavko Goldstein istaknuo je pak da je Montiljo svojim neumornim radom objedinio više funkcija i iza sebe ostavio toliko prostora za rad i time nas sve obvezao da sada moramo misliti na budućnost jer ćemo mu se tako najbolje odužiti.
Komemoraciji su bili nazočni i izraelski veleposlanik u Zagrebu Shmuel Meirom, u ime Koordinacije društava prijateljstva u Republici Hrvatskoj Dragan Milačić, predsjednik Hrvatsko-crnogorskoga društva, a pročitano je i pismo zahvale španjolskoga veleposlanstva za sve što je Mihael Montiljo učinio za očuvanje baštine sefardskih Židova.
Montiljo je rođen 1928. u sarajevskoj židovskoj obitelji i već se od rane mladosti uključio u aktivnosti židovske zajednice. Zajedno s obitelji bio je u ljeto 1941. zatočen u prihvatnom ustaškom logoru u Sarajevu, ali je iz njega pobjegao u Dalmaciju. U rujnu 1943. priključio se NOB-u.
Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Osnovao je i mješoviti pjevački zbor "Lira", u nekoliko mandata bio je član Vijeća i član Izvršnog odbora te potpredsjednik Židovske općine Zagreb, te potpredsjednik novoosnovane Židovske vjerske zajednice "Bet Israel".