Ispitivanje je obavljeno u Laboratoriju za određivanje rezidua Odjela za javno veterinarstvo i Hrvatskog veterinarskog instituta u Zagrebu.
Kako je rečeno, izvor onečišćenja mesa divljači teškim metalima za sada nije poznat. Pregledom hrane, drveća, žira i zemlje na Papuku, potvrđeno je da u njima otrova nema, a samo je u vodi potoka kod Lisičina zabilježena koncentracija olova 14 puta veća od dopuštene.
Eko stožer prenio je preporuke veterinarske inspekcije i Zavoda za javno zdravstvo Virovitičko-podravske županije da sve nepregledano meso divljači treba poslati na analizu, da se ne upotrebljava svježe meso i meso iz dubokog zamrzavanja koje nije pregledano te da se do daljnjega obustavi svaki lov.
Eko stožer je od Uprave za veterinarstvo zatražio da se testira i meso stoke za klanje te mlijeko.
Predsjednik Stožera i virovitičko-podravski župan dr. Stjepan Feketić izjavio je kako do sada nije zabilježen ni jedan slučaj bolesti kod ljudi.
Stanovništvo je uznemireno jer je papučko područje ekološki potpuno čisto budući da nema industrije.
Lovci i stanovništvo misle da na Papuku postoje skrivena spremišta radioaktivnog otpada koje bi moglo biti eventualni uzrok pronalaska teških metala. Voditelj Parka prirode Papuk dr. Ivica Samardžić tvrdi da su glasine o odlagalištu nuklearnog otpada i visokotoksičnih materijala bez ikakve osnove.