Hu je posjet Namibiji završio susretom s bivšim predsjednikom Sanom Nujomom, ocem namibijske neovisnosti, a dan ranije je s aktualnim šefom države potpisao nekoliko ugovora.
Turneja kojom Hu želi olakšati nabavu energenata za ekspanzivno kinesko gospodarstvo i otvoriti prostor kineskim ulagačima u zamjenu za pomoć najsiromašnijem kontinentu nije pozitivno primljena u Zambiji gdje je posjet morao biti skraćen.
Gradonačelnica Lusake, glavnoga grada Zambije, iz oporbene Domoljubne fronte isključenjem iz stranke platit će susret s kineskim predsjednikom, javlja agencija France presse.
Susan Nakazwe "bit će isključenja zbog nediscipline. Bilo joj je rečeno neka ne prisustvuje svečanosti, no ona se oglušila o direktive stranke", objavila je Domoljubna fronta.
Glavna oporbena stranka Zambije pozvala je na bojkot Huova posjeta jer optužuje Kinu za eksploataciju zambijskih radnika i zamjera joj što dumpinškim cijenama potiče prodaju kineske robe u Zambiji.
Zbog protivljenja Zambijaca kineskim ulaganjima vlasti su ograničile Huov posjet samo na Lusaku, te su otkazale posjet rudniku Chambeshi, koji eksploatiraju Kinezi i gdje je 50 radnika poginulo u eksploziji u travnju 2005. godine.
Hu Jintao je u ponedjeljak potpisao nekoliko ugovora o gospodarskoj i tehničkoj suradnji s Hifikepunyem Pohambom, aktualnim predsjednikom Namibije, bivše njemačke kolonije, kojom je upravljao zatim južnoafrički režim apartheida sve dok se nije, među posljednjima, oslobodila kolonijalizma 1990.
Na kinesko-afričkoj konferenciji u Pekingu u studenome 2006., kineski poduzetnici potpisali su s afričkim vladama ugovore vrijedne 1,9 milijarde dolara. Kina je obećala 3 milijarde dolara zajmova, 2 milijarde kredita za izvoz i fond od 5 milijardi dolara za poticanje kineskih ulaganja u Africi. Dio čelnika Zapadnih država optužuje Peking da prema Africi provodi politiku neokolonijalizma.