Tvrtka "NeftegazInKor" koja djeluje kao podružnica ruske naftne korporacije "Zarubnežnjeft" ovim je ugovorom za 121 milijun eura preuzela praktično sve naftne prerađivačke kapacitete u Bosni i Hercegovini a obvezala se i na dodatna ulaganja kojima bi do 2010. godine te pogone trebala osuvremeniti, a proizvodnju naftnih derivata značajno povećati.
Ukupna investicija, kako su pojasnili Dodik i Kušnarov, na taj bi način dosegnula iznos od oko 979 milijuna eura.
Do kraja godine očekuje se investiranje 420 milijuna eura a Dodik je kazao kako očekuje da bi nova linija za proizvodnju naftnih derivata u Brodu mogla biti osposobljena već za 60 dana.
Krajnji cilj je osigurati preradu 4,2 milijuna tona nafte na godišnjoj razini u Bosanskom Brodu te 130 tisuća tona ulja i maziva u Modriči.
Ugovorom je entitetska vlada na sebe preuzela izmirenje najvećeg dijela duga od oko 100 milijuna eura kojega ima brodska rafinerija a kupac se zauzvrat obvezao zadržati svih tisuću i pol sadašnjih radnika.
Dugovima je opterećen i banjalučki Petrol koji raspolaže mrežom od preko sedamdeset benzinskih crpki a privatizacija tog poduzeća smatra se spornom u nekim krugovima s obzirom da je ono nastalo ratnim preuzimanjem imovine odnosno crpki u vlasništvu sarajevskog Energopetrola i hrvatske INA-e.
Obje tvrtke ranije su podnijele tužbe protiv Petrola tražeći povrat protuzakonito oduzete imovine.
Bivša ministrica financija Republike Srpske Svetlana Cenić upozorila je kako će, u slučaju presude u korist INA-e i Energopetrola, entitetska vlada morati osigurati isplatu odštete jer Rusi to vjerojatno neće željeti učiniti.