Župnik je uvođenje pristojbe prvobitno obrazlagao potrebom da se prikupe sredstva za obnovu trošnih objekata i stare kapele, ali su njegov naum pokvarili mediji i politika.
"Mislim da je dobro da je pristojba ukinuta jer je bez potrebe uznemirila javnost", izjavio je popularni gradonačelnik Bleda Janez Fajfar (Slovenska nacionalna stranka -SNS) za ljubljanski "Dnevnik". On tvrdi da ubiranje crkvene pristojbe za posjet otoku gdje se nalazi i znamenito "zvono želja" nije potrebno i da će crkvu i ostale objekte obnoviti općina.
Pokušaju uvođenja ulaznice za posjet crkvi koja je nedavno proglašena kulturnim spomenikom pod zaštitom države usprotivili su se i slovenski liberali koji Rimokatoličku crkvu često optužuju za veze sa sadašnjom konzervativnom vladom i dobivanje velikih odšteta u procesu denacionalizacije imovine.
"Dobro je da je ukinuta ulaznica za posjet bledskoj kapeli. Otok je naime još uvijek u državnom vlasništvu jer je Vrhovni sud odbio zahtjev da crkvi bude vraćen u naturi", izjavila je parlamentarna zastupnica liberalnih demokrata (LDS) Majda Širca.
Uz "zvonček želja" u bledskoj kapelici vezana je jedna od slovenskih legendi. U bledskim turističkim vodičima piše da je "čarobno" zvono napravljeno 1534. godine u Padovi u ljevaonici Francesca Patovina, a naručila ga je udovica bogatog plemića koji je živio u obližnjem bledskom dvorcu. Nakon što su joj muža ubili razbojnici, povukla se na otok u potpunu izolaciju. Prema legendi, njenu pratnju koja je na otok trebala dovesti još jedno zvono potopila je na sredini jezera oluja a duh ožalošćene udovice još se javlja, noću i u dane punog mjeseca, iz dubina Bledskog jezera, onima koji posjećuju slovenski turistički biser.