"Pobunjenici su se pokazali vrlo vještima u uspješnoj provedbi kampanja prijenosa informacija koje uspijevaju stići do globalne publike, istodobno posvuda potičući nasilje", stoji u godišnjem izvješću IISS-a "Vojna ravnoteža". "No, prema godišnjem izvješću vojnici Zapada pokazali su nedostatnu sposobnost u vlastitim nastojanjima da se nose s takvim informacijama, jednako kao i s psihološkim operacijama."
IISS upozorava da nije dovoljno da zapadna vojska dijeli letke u kojima se lokalno stanovništvo uvjerava da su "oni tu da pomognu" ili da im se plasira poruka prema kojoj će im "život uskoro biti bolji". "Zapravo, život ne mora nužno biti bolji u očima populacije kojoj su leci namijenjeni, a vojna nazočnost može predstavljati dodatni problem."
U Afganistanu, primjerice, česta izvješća pripadnika NATO-ovih snaga o tomu koliko je lokalnih boraca poginulo mogu biti kontraproduktivna, jer za talibane "smrt predstavlja jedan oblik pobjede".
"Psihološki učinak na vlastito stanovništvo je da se postiže vojni uspjeh i može donijeti političku potporu. No, na poprištu vojnih operacija može se desiti suprotno, tako da svako objavljivanje broja poginulih može utjecati na novačenje još više novih protivnika Zapada", stoji u izvješću IISS-a.