Okrugli stol, iz kojega je proistekla ta knjiga, zajednički su realizirali Udruga HIP, Forum hrvatske slobode i Centar za strateška istraživanja.
Na skupu su sudjelovali brojni znanstvenici, javni i kulturni djelatnici.
Autori Zbornika u predgovoru podsjećaju da je predsjednik Tuđman vidio Hrvatsku kao prosperitetnu i ravnopravnu članicu obitelji europskih država i govorio da se ne smiju zatvarati oči pred činjenicom da se Europa integrira, ali i da se Hrvatska istodobno nacionalno individualizira.
Sudionici rasprave u središtu koje su hrvatski nacionalni interesi i Europska unija nastojali su odgovoriti na ključno pitanje kakav će Hrvatska u toj velikoj integraciji imati ekonomski položaj, tretman i standard, te hoće li uspjeti održati organiziranu državu, sačuvati nacionalni identitet i dostojanstvo, prirodna bogatstva, jezik, kulturu i običaje.
Autori upozoravaju i na nade i na strahove što ih hrvatsko društvo proživljava već i samom raspravom o pridruživanju Hrvatske Europskoj uniji.
Unatoč razlikama u ocjeni stanja i procjeni ulaska Hrvatske u EU, radovi objavljeni u Zborniku imaju nekoliko zajedničkih značajki. "Svima je stalo do zaštite i promocije hrvatskih nacionalnih interesa i kulturnoga identiteta. Svatko zastupa svoja gledišta bez isključivosti i netolerancije, ali unatoč tome netolerantnost je česta pojava u hrvatskom javnom i političkom životu, pogotovu kad je riječ o europskim integarcijama", navodi se u uvodu knjige.
Akademik Davorin Rudolf, uvodničar u Zborniku, podsjeća da hrvatska sudbina dijelom ovisi o EU, ali da će hrvatska sudbina najviše ovisiti o nama samima, prvenstveno o političkim i intelektualnim elitama Hrvatske.
Zbornik je iskaz odgovornosti za sudbinu Hrvatske i prilog obrani od "naleta" europskih integracijskih i svjetskih globalizacijskih tsunamija, poručuju autori Zbornika.
Večeras su ga predstavili: akademik Davorin Rudolf, Zdravko Tomac, Hrvoje Hitrec, Drago Krpina i Miroslav Tuđman.