Povjerenstvo je tu odluku donijelo jednoglasno nakon objedinjene rasprave o zahtjevu Vesne Škare Ožbolt (DC) da se to tijelo očituje je li premijer trebao u imovinskoj kartici navesti i kolekciju skupocjenih satova te o zahtjevu Vlade da objasne koje sve pokretnine dužnosnici moraju navoditi u svojim karticama.
O zahtjevu Povjerenstva premijer se mora očitovati u roku od 15 dana, a ne učini li to, prijeti mu novčana kazna između tri i pet tisuća kuna.
Lekin zahtjev da se uz te točke raspravi i zahtjev javnosti da se premijer očituje o satovima, članovi Povjerenstva su odbili.
Marija Bajt (HDZ) objasnila je da bi u tom slučaju trebalo raspraviti i o satovima drugih dužnosnika o kojima su pisali mediji, poput onih što ih nose HNS-ovac Radimir Ččačić i SDP-ovac Milan Bandić.
Uz izdvojeno mišljenje oko dnevnog reda, Leko je imao izdvojeno mišljenje i oko formulacije zahtjeva koje će Povjerenstvo uputiti premijeru, odnosno zatražio je da se, umjesto pukog pobrajanja članaka Zakona o sprječavanju sukoba interesa, objasni što ti članci govore.
Leko, naime, smatra da bi u zahtjevu uz "na temelju članka 7 i 7a Zakona", trebao stajati i zahtjev da se dužnosnik očituje kako i gdje je stekao imovinu o kojoj je riječ.
"Ako nekom predsjedniku općine obrazlažemo članak, ne vidim razloga da to ne učinimo i kad je premijer u pitanju", rekao je Leko.
Na pitanje Vlade koje sve pokretnine dužnosnici trebaju unijeti u imovinske kartice, Povjerenstvo je odgovorilo kako dužnosnici moraju prijaviti imovinu koja može utjecati na nastajanje sukoba interesa, "prema pravilima vlastite političke odgovornosti i vjerodostojnosti".
Dužnosnici koji su u nedoumici oko popunjavanja imovinskih kartica dužni su obratiti se Povjerenstvu, zaključilo je to tijelo.
Komentirajući stav ministrice pravosuđa Ane Lovrin da bi zakonom trebalo utvrditi vrijednost iznad koje dužnosnici moraju prijaviti pokretninu, članovi Povjerenstva kazali su kako zakon za sada ne poznaje takvu granicu, a ako se ona utvrdi zakonom, Povjerenstvo će ju uzimati u obzir u svojim postupcima.
Marija Bajt još je jednom istaknula kako satove nije prijavio ni jedan dužnosnik, a na pitanje misli li da je premijer trebao prijaviti skupocjeni sat, odgovorila je potvrdno.
Zakon jednako vrijedi za premijera kao i za druge dužnosnike, rekla je Bajt, pozivajući dužnosnike da dopune svoje imovinske kartice.