Tumačenja koja se čuju u Ljubljani kako je odluka hrvatske vlade o davanju koncesije Ini i na područje za koje Slovenija smatra da je sporno, motivirana predizbornim razlozima hrvatskog premijera Ive Sanadera po svoj prilici su previše pojednostavljena jer Hrvatska određivanjem svog područja na Jadranu nastoji osigurati pomorski i ekonomski primat na Jadranu, pa bi se Slovenija - kojoj, kako dodaje, nitko ne može oduzeti atribut pomorske države - trebala zauzeti da se pitanje "diobe epikontinentalnog pojasa između Italije i SFRJ" riješi pregovorima nasljednica nekadašnje Jugoslavije.
"Uredba hrvatske vlade zapravo zove na prijedlog o ravnopravnom dogovoru svih nasljednica o diobi epikontinentalnog pojasa između Italije i SFRJ. To treba biti dogovor Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore i Italije o načinima plovidbe, iskorištavanju i zaštiti Jadranskog mora. Svi novi pokušaji ekskluzivizma i nijekanja prava drugima da žive sa svojim dijelom Jadrana ne mogu dobro završiti", navodi za "Finance" nekadašnji diplomat, a sadašnji analitičar i politički konzultant koji je nedavno predložio premijeru Janezu Janši da oformi 'think tank' za pitanja zapadnog Balkana.
Šuklje pri tome povezuje hrvatsko-slovensko razgraničenje na moru s pitanjem granice između Hrvatske i Crne Gore.
Iako Hrvatska s BiH ima sporazum o granici, lani je u Sarajevu "pitanje pristupa BiH otvorenom moru, te proglašenja suverenih morskih pojasa" opet postalo aktualno, navodi u vezi s BiH Šuklje.
Osvrćući se na privremeni sporazum o razgraničenju na moru s Crnom Gorom i nedavni posjet premijera Sanadera Podgorici Šuklje ističe njegove riječi da Hrvatska i Crna Gora moraju potpisati trajan sporazum o granici na moru.
"Ambasador Branko Lukovac koji je bio nazočan na spomenutom sastanku Sanadera i crnogorskog premijera Šuranovića poslije je pojasnio da će uslijediti pregovori o konačnom razgraničenju i na kopnu i na moru, te da konačna rješenja još nisu dogovorena. Nije bilo izrečeno, ali je očito da će određenje morske granice između Hrvatske i Slovenije biti važan presedan svih budućih rješenja", navodi u listu "Finance" Borut Šuklje.