Naime, u ovom trenutku samo Hrvatska i Finska od europskih država imaju visoku stopu od 22 posto PDV-a za tiskovine, jednaku onoj općoj za sve ostale gospodarske djelatnosti. U Hrvatskoj su izuzetak knjige s nultom stopom PDV-a.
Prema podacima iz 2005., visoke stope zabilježene su u Slovačkoj 19 posto, Mađarskoj 15, Irskoj 13,5 i Sloveniji 8,5 posto, a ostale Hrvatskoj susjedne zemlje također imaju nižu stopu.
Za nulte stope izborili su se novinski izdavači u Velikoj Britaniji i Belgiji, a u 14 zemalja EU stope su niže od 5 posto.
Novinski izdavači u Hrvatskoj žale se da se od njih traži ozbiljnost, društvena odgovornost, profesionalna etika i visoki profesionalni standardi, ali kad je o poreznoj politici riječ onda se novine tretira kao svaku drugu robu.
Predsjednik Udruge novinskih izdavača, koja je prije više od godinu dana predložila smanjenje PDV-a za tiskovine, Josip Buršić upozorio je u više navrata na sve teži položaj tiskovina na tržištu, te na neravnopravnost utakmice koju vode tiskani i elektronički mediji.
Ernest Fišer iz tjednika "Varaždinske vijesti" smatra da će uz stopu PDV-a od 22 posto sa medijske scene uskoro nestati čitav niz informativno vrijednih i zanimljivih lokalnih tiskanih medija važnih za lokalno stanovništvo.
HND podržava smanjenje stope PDV-a za informativne novine - ne i za magazine, odnosno revijalna izdanja - ali pod tri uvjeta, a to je da se PDV treba smanjiti informativnim dnevnicima ako vlasnik ima sklopljen kolektivni ugovor sa zaposlenima, ako je s novinarima potpisan statut medija i ako tjedno objavljuje prilog o kulturi i znanosti koji obuhvaća minimalno 20 posto tog dnevnog izdanja. Isto bi imalo vrijediti i za informativne tjednike.
Prvi uvjet, odnosno postojanje kolektivnog ugovora, pozdravila je i predsjednica SNH Katja Kušec.
Potpredsjednik HND-a Zdenko Duka smatra da bi time bili zadovoljeni socijalni i profesionalni interesi novinara te javni interes, a zauzvrat bi se vlasniku s leđa skinuo ne beznačajan dio poreznog tereta.