Naime, Pravilnik o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti, koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine, pojednim obrtnicima daje mogućnost plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu od 1.912,5 kuna, bez vođenja poslovnih knjiga putem kojih su do sada utvrđivali dohodak i podnosili godišnju poreznu prijavu.
Zadnji dan za prijelaz na paušalno oporezivanje u 2007. godini i prijavu u registar poreznih obveznika nadležnoj ispostavi Porezne uprave je 31. siječnja.
Mogućnost prijelaza na paušalno oporezivanje ne mogu koristiti svi obrtnici već samo oni koji nisu obveznici PDV-a, tj. da u 2006. nisu ostvarili promet veći od 85 tisuća kuna, da obrt ne obavljaju u supoduzetništvu te da nemaju izdvojenih poslovnih jedinica niti proizvodnih pogona, a te uvjete ispunjavaju kumulativno.
Godišnji paušalni dohodak, kako se navodi u priopćenju Udruge, utvrđen je u iznosu od 12.750 kuna i predstavlja poreznu osnovicu za plaćanje poreza na dohodak po stopi od 15 posto što iznosi 1.912,5 kuna godišnje, na što se plaća i prirez ako je propisan za prebivalište obrtnika. Godišnji paušalni porez na dohodak i prirez plaća se tromjesečno, što za obrtnika koji ima prebivalište u gradu/općini u kojem nije propisan prirez iznosi 478,13 kuna.
Obrtnici koji svoju djelatnost obavljaju na područjima od posebne državne skrbi (PPDS), otocima prve skupine i u brdsko-planinskim područjima imaju olakšicu te plaćaju umanjeni godišnji paušalni porez. Tako oni koji rade na PPDS prve skupine, Gradu Vukovaru i otocima prve skupine plaćaju 478,14 kuna godišnje ili 119,53 kune tromjesečno, PPDS druge skupine 956,25 kuna godišnje ili 239,06 kuna tromjesečno te oni koji obavljaju djelatnost na PPDS treće skupine i u brdsko-planinskim područjima 1.434,38 kuna godišnje ili 358,59 kuna tromjesečno.
U Udruzi preporučuju obrtnicima da prije donošenja odluke o prelasku na paušalno oporezivanje zatraže pomoć svojih knjigovođa, jer se svim obrtnicima koji ostvaruju promet manji od 85 tisuća kuna možda ne isplati plaćati paušalni porez, budući u pojedinim slučajevima može doći do većeg poreznog opterećenja.