"Scenarij bi se mogao razviti na miran način ako uspijemo uvjeriti naše partnere da takav porez nama smisla", kazao je zamjenik ruskog ministra za ekonomski razvoj i trgovinu Andrej Šaronov nakon sastanka s bjeloruskim veleposlanikom u Moskvi, a prenose ruske novinske agencije.
"U suprotnom slučaju bit ćemo prisiljeni tražiti odgovarajuće trgovinske mjere kako bi prisilili naše bjeloruske partnere da se ozbiljno zamisle nad ovom situacijom u koju su stavili Rusiju i ruske partnere koji imaju ugovore za isporuku nafte s Europom", dodao je.
"Kako Bjelorusija ne prodaje naftu razmotrit ćemo druge tipove proizvoda koje izvozi", upozorio je Šaronov, ističući da je Rusija veliki uvoznik bjeloruske robe i da su te dvije ekonomije "međusobno ovisne".
Bjeloruske vlasti su odlučile da će na svaku tonu ruske nafte koja ide preko njezinih naftovoda od 1. siječnja naplaćivati 45 dolara poreza, izazivajući tako nove napetosti u odnosima s Moskvom nakon mukotrpnih prosinačkih pregovora o cijeni ruskog plina.
Šaronov je ipak kazao da su vrata za pregovore otvorena te je podsjetio da se bjelorusko izaslanstvo očekuje u Moskvi 9. siječnja. "Pripremamo u tom svjetlu niz prijedloga", dodao je.
Rusija tvrdi da je oporezivanje suprotno sporazumima koje su dvije zemlje potpisale. "Carinski porez je instrument za zaštitu unutarnjeg tržišta. U ovom slučaju govorimo o robi koja ne završava na bjeloruskom tržištu nego je Rusija izvozi prema trećim zemljama i koja je preko Bjelorusije samo u tranzitu", pojasnio je Šaronov.
Bjelorusija je pak u subotu objavila da će podići tužbu protiv ruske tvrtke Transneft zbog neplaćanja tog novog poreza. Predsjednik Transnefta Semen Vainčok je čak brzojavom obaviješten o mjestu i datumu saslušanja, prenosi agencija Interfax.
Minsk je naime nezadovoljan što je Rusija nametnula porez na uvoz svoje sirove nafte od 1. siječnja i što je udvostručila cijenu plina kojeg Bjelorusiji isporučuje.
Rusija preko bjeloruskih naftovoda preveze godišnje oko 100 milijuna tona sirove nafte koja je namijenjena Poljskoj, Njemačkoj Češkoj, Slovačkoj i Litvi.