U 2006. je realizirano 22 investicijska projekta s kompanijama iz regije srednje i istočne Europe, u usporedbi sa sedam u 2005., navodi se nadalje u tom izviješću. Suradnja je najsnažnija s ulagačima iz Mađarske i Češke, s po šest projekata.
Ukupna inozemna ulaganja u Austriju u 2006. porasla su za 24 posto. Svoje je urede u toj zemlji otvorilo nekih 156 inozemnih kompanija, u usporedi sa 123 u 2005.
Obujam ukupnih inozemnih ulaganja uvećan je za 5 posto, na 230,41 milijuna eura. U skladu s međunarodnim trendovima, većina kompanija koje ulažu u Austriju iz uslužnog je sektora. Njemačka je i dalje najvažniji austrijski poslovni partner, zaslužna za gotovo 50 posto ulagačkih projekata u tu zemlju u 2006.
Broj njemačkih kompanija koje su svoje poslovanje preselile u Austriju porastao je s 55 u 2005. na 72 u 2006., s ukupnim obujmom ulaganja od 116 milijuna eura, stoji nadalje u izviješću ABA-e. U Austriji je sada prisutno ukupno 6.000 njemačkih kompanija.
ABA očekuje pad ulaganja iz Njemačke u idućoj godini, kada će se početi osjećati učinci uvođenja reformi u području poreza na dobit u toj zemlji, nakon čega će promjena mjesta poslovanja postati manje primamljivom solucijom, kazao je čelnik ABA-e Rene Siegl.
Porezi na dobit trenutno iznose 25 posto u Austriji i 39 posto u Njemačkoj, a nakon njemačkih reformi ta bi se razlika mogla smanjiti na 5 postotnih bodova, istakao je on.
Italija je drugi po veličini inozemni investitor u Austriji, s 15 novih investicija. Švicarska, tradicionalno važan poslovni partner Austrije, realizirala je pet novih projekata u toj zemlji u 2006., a Velika Britanija njih pet.
Ulagači iz Kine, Japana, Filipina, Kanade, Izraela, Rusije i Gruzije također su bili prošle godine prisutni u Austriji, izvijestila je ABA.
Mnoge kompanije, osim nižih poreza na dobit i manje birokracije, u Austriju privlači i blizina tržišta srednje i istočne Europe, istakao je SIegl.