HSP ističe u današnjem priopćenju da je ta nota suprotna međunarodnom pravu i od hrvatske Vlade traži odlučnu diplomatsku akciju kako bi se spor Hrvatske i Slovenije vezan uz razgraničenje na moru riješio u skladu s međunarodnim pravom, a ne bilo kakvom i bilo čijom političkom arbitražom, pa makar to bila i politička arbitraža Europske unije. Diplomatska akcija trebala bi biti usmjerena prema Europskoj komisiji, svim članicama Europske unije, SAD-u i svim članicama Vijeća sigurnosti UN-a, kaže se u priopćenju koje je potpisao predsjednik HSP-a Anto Đapić.
Slovenska nota je, ocjenjuje HSP, klasičan politički pritisak na Hrvatsku i pokušaj da se spor Hrvatske i Slovenije vezan uz razgraničenje na moru riješi političkim pritiskom i političkom arbitražom, a ne na Međunarodnome sudu pravde u Haagu ili Međunarodnome sudu za pravo mora UN-a u Hamburgu, a svaka neodlučnost hrvatske Vlade i diplomacije čini veliku štetu pregovaračkoj poziciji Hrvatske.
Slovenska prosvjedna nota suprotna je Konvenciji o pravu mora UN-a iz 1982. i međunarodnome pravu te odluci Badinterove komisije iz prosinca 1991., navodi HSP.
Ta je komisija zaključila da se u slučaju raspada bivše jugoslavenske federacije radilo o razdruživanju na sastavne federalne države po postojećim granicama.
HSP je najavio i da će zatražiti hitnu sjednicu Odbora za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora kako bi se o tom pitanju postigao konsenzus svih hrvatskih parlamentarnih političkih stranaka.