"Paralele između početaka nacional-socijalizma i današnjeg stanja su vidljive: i tada država nije shvatila pravu opasnost koja dolazi s desna i reagirala je tek kada je bilo prekasno", smatra Ernst Grube, preživjeli iz koncentracijskog logora Theresienstadt.
Prosvjedi su u svim gradovima protekli mirno a zabilježen je samo jedan incident kada je grupa prosvjednika na zgradu Reichstaga, u čijoj blizini su zabranjeni prosvjedi, pokušala istaknuti transparent s natpisom "No NPD - sjećanje na Auschwitz znači zabranu NPD-a", što je policija spriječila.
Prema navodima inicijatora akcije Wernera Pfenninga, VVN - BdA želi do rujna sakupiti 100.000 potpisa kako bi Bundestag primorala na ponovno pokretanje postupka zabrane NPD-a. Akciju su podržale mnogobrojne ličnosti iz javnog života među kojima i regensburški biskup Gerhard Ludwig Mueller i glumica Hannelore Elsner.
Pokušaj zabrane NPD-a je politički sporan. U vrijeme vlade kancelara Gerharda Schroedera, država je kao svjedoke u procesu koristila vlastite doušnike iz vrha NPD-a, pa je cijeli proces protiv NPD-a doživio neuspjeh pred Ustavnim sudom.
Ured za zaštitu ustavnog poretka istodobno bilježi stalan porast broja kriminalnih delikata s desno-radikalnom pozadinom. Tako je i u noći s četvrtka na petak u Donjoj Saskoj zapaljen jedan spomenik žrtvama nacističkog terora.
Iako se NPD, otkako cilja na ulazak u Bundestag, u javnosti pokušava ograditi od nasilnih desno-radikalnih krugova te joj je cilj profilirati se kao stranka građanske desnice, ured za zaštitu ustavnog poretka bilježi infiltriranje mnogobrojnih ekstremista u sam vrh NPD-a.