"U uredu našeg zastupnika Wolfganga Neškovića pronašli smo tehničke uređaje kojima tamo nije mjesto", izjavio je glasnogovornik zastupničkog kluba stranke Ljevice u Bundestagu Hendrik Thalheim. Policija i sigurnosne službe njemačkog parlamenta trenutačno istražuju o kakvim se uređajima radi i jesu li oni mogli poslužiti za prisluškivanje.
Državna TV postaja ARD javlja da su pronađena dva mikrofona koja su "na prilično amaterski način" bila postavljena u uredu zastupnika Wolfganga Neškovića.
Stranke vladajuće demokršćansko - socijaldemokratske koalicije, Unija CDU/CSU i SPD, zatražile su hitno zasjedanje parlamentarnog kontrolnog povjerenstva koje bi ispitalo pozadinu tog slučaja.
Bivši član stranke Zelenih i bivši sudac Vrhovnog suda Wolfgang Nešković sudjeluje u radu povjerenstva koje istražuje ulogu bivše vlade kancelara Gerharda Schroedera te posebice tadašnjeg voditelja kancelarskog ureda i današnjeg ministra vanjskih poslova Frank-Waltera Steinmeiera u slučaju turskog državljanina rođenog u Bremenu Murata Kurnaza, poznatijeg pod nazivom "bremenski taliban", koji je nevin proveo četiri godine u američkom vojnom logoru Guantanamo.
Povjerenstvo Europskog parlamenta u utorak je zaključilo da su optužbe protiv bivše njemačke vlade osnovane te da je vlada Gerharda Schroedera namjerno odbila pomoći Kurnazu.
"Njemačka vlada je odbila ponudu vlasti u Washingtonu koje su početkom 2002. Kurnaza nakon što je ustanovljeno da njemački građanin nema veze s Al Quaidom, htjele pustiti na slobodu", stoji u priopćenju povjerenstva.
Kurnaz je nakon puštanja na slobodu u kolovozu 2006. optužio tadašnje njemačke vlasti za svoj dugogodišnji boravak u Guantanamu. Nakon toga je formirano parlamentarno povjerenstvo koje bi trebalo rasvijetliti ulogu tadašnje vlade u slučaju Kurnaz.