FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

47. teološko-pastoralni tjedan

ZAGREB, 23. siječnja 2007. (Hina) - Najveći godišnji teološki skup, koji okuplja svećenike iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te hrvatske inozemne pastve, 47. teološko-pastoralni tjedan, počeo je danas u Zagrebu.
ZAGREB, 23. siječnja 2007. (Hina) - Najveći godišnji teološki skup, koji okuplja svećenike iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te hrvatske inozemne pastve, 47. teološko-pastoralni tjedan, počeo je danas u Zagrebu.

Tema ovogodišnjeg Tjedna je "Kršćanski identitet u suvremenom društvu", a organizira ga Katolički bogoslovni fakultet (KBF) u Zagrebu.

Otvorivši skup, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je i veliki kancelar Katoličkoga bogoslovnog fakulteta (KBF), istaknuo je kako je to jedinstven skup Katoličke crkve u hrvatskom narodu, te kako se danas osjeća potreba da se politici u našem društvu pristupi s obnovljenim promišljanjima da bi se potaknulo na drukčije ponašanje na tom području.

"U Hrvatskoj se naziru znakovi krize političko-institucionalnog sustava. O tome svjedoče i sami političari, na primjer, kad govore o pravosuđu i o korupciji, a tim redom i mi bismo mogli nastaviti s opisivanjem situacije koju doživljavamo ozbiljnim", rekao je kardinal. Dodao je kako "sada dolaze na vidjelo problemi koji predugo nisu bili uklanjani - zbraja se danak prouzročen negativnim nasljeđem komunističkoga totalitarizma".

Skup je pozdravio i kardinal vrhbosanski Vinko Puljić, apostolski nuncij u Hrvatskoj Francisco Javier Lozano, ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac i rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš.

Sa, skupa koji je otvorio dekan KBF-a Zdenko Tenšek, tradicionalno je upućen i brzojav papi Benediktu XVI., a potpisao ga je zagrebački nadbiskup.

U tridesetak najavljenih predavanja istaknuti će teolozi govoriti o odnosu vjere i politike od najranijih vremena do danas.

U uvodnom predavanju dr. Ante Vučković sa splitske Bogoslovije, govoreći o temi "Homo politicus - filozofsko utemeljenje politike", napominje kako je njegov cilj bio da prvim panoramsko-povijesnim djelom olakša sjećanje i usvajanje zapadnoga razvoja političke filozofije, da se te tvrdnje pokušaju promotriti u aktualnoj raspravi, odnosno razumijevanju odnosa teologije, pastorala i politike.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙