FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena prva hrvatska izvozna strategija - "Hrvatska izvozna ofenziva"

ZAGREB, 22. siječnja 2007. (Hina) - Četiri glavna cilja strategije "Hrvatska izvozna ofenziva" u razdoblju od 2007. do 2010. su povećati ukupan broj tvrtki izvoznika za 25 posto, sa sadašnjih oko 11 tisuća na 13.800 izvoznika, promjeniti strukturu izvoza, povećati konkurentnost proizvodnje repromaterijala i komponenti za složene proizvode te osnivanje šest izvoznih klastera.
ZAGREB, 22. siječnja 2007. (Hina) - Četiri glavna cilja strategije "Hrvatska izvozna ofenziva" u razdoblju od 2007. do 2010. su povećati ukupan broj tvrtki izvoznika za 25 posto, sa sadašnjih oko 11 tisuća na 13.800 izvoznika, promjeniti strukturu izvoza, povećati konkurentnost proizvodnje repromaterijala i komponenti za složene proizvode te osnivanje šest izvoznih klastera.

Prva hrvatska izvozna strategija predstavljena je danas u sklopu druge konvencije Hrvatskih izvoznika.

Hrvatski premijer Ivo Sanader na skupu je naglasio kako Hrvatska treba izvoziti želi li imati uspješno gospodarstvo, veći rast BDP-a, veći životni standard, više zaposlenih.

Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić predstavljajući izvoznu ofenzivu istaknuo je da je jedan od ciljeva strategije promjena strukture izvoza, odnosno povećanje udjela izvoza proizvoda s dodanom vrijednošću.

Potkrijepio je to primjerom drvne industrije u kojoj Hrvatska trenutno dvostruko gubi - izvozi jeftiniju sirovinu, a kupuje i uvozi skuplje finalne proizvode, često od vlastite sirovine koju je izvezla.

Poseban značaj strategija daje i osnivanju šest klastera za izvoz - Voda, Male brodogradnje, Tekstil-odjeća, ICT-rješenja, Drvo-namještaj i Marikultura-hrvatska riba.

Glavni ciljevi strategije usmjereni su rješavanju ključnih problema koji priječe jači rast izvoza, kao što su premali kapaciteti, usitnjenost proizvodnje i nedovoljna konkurentnost.

Strategija se, pojasnio je Vukelić, sastoji od 29 mjera, od čega se 24 odnose izravno na samoga poduzetnika. Predviđeno je i osnivanja posebnog Centra za standarde i certifikate, koji će sve certifikate osiguravati poduzetnicima, a Ministarstvo će sufinancirati dobivanje tih standarda.

Također, ide se u osnivanje šest centara koji će spajati proizvodnju s inovacijama i znanost, odnosno sveučilišta i veleučilišta s poduzetnicima.

Tu je i mjera supstitucije uvoza, odnosno proizvodnje proizvoda kojih do sada nismo imali. Postojeći sustavi primjenit će se izravno na izvoz, poput projekata Hitro.hr i Hitrorez, da se ukloni svaka barijera koja se nađe na putu izvozniku, kazao je ministar.

Strategija je vrlo operativna i sadrži sve ono što institucije moraju učiniti da izvoznicima stvore dobre uvjete za poslovanje i izlazak na strana tržišta, kazao je dodajući kako je samo njegovo Ministarstvo za realizaciju ofenzive izravno osiguralo 24 milijuna kuna.

Tu su još i sredstva iz postojećih programa, a i druga su ministarstva osigurala određena sredstva, primjerice Ministarstvo poljoprivrede 40 milijuna kuna za potporu drvnoj industriji.

Govoreći na skupu premijer Ivo Sanader ukazao je na veliku ulogu znanja u gospodarskom razvoju, ističući kako Hrvatska kao mala zemlja u globalizacijskoj utrci neće imati šansu ukoliko ne bude imala neki svoj specifikum, a to bi moglo biti znanje, tj. društvo znanja.

Stoga će tražiti konsenzus svih političkih čimbenika da se uskoro izađe s prijedlogom Saboru da se u Hrvatsku uvede obvezno srednjoškolsko obrazovanje.

Što se tiče ulaska Hrvatske u EU Sander je kazao kako je uspjeh što se Hrvatsku danas u Europi promatra kao 28. zemlju članicu.

Dodao je kako je euroskepticizam potpuno legitiman stav, no euroskepticima treba objasniti kako se Hrvatska ne može izolirati te kako alternativa EU može biti samo Balkan, a samoizolacija ne vodi nikamo.

"Možemo biti ovakve ili onakve političke orjentacije, možemo razmišljati ovako i onako o globalizaciji i europskom integeriranju, ali ono je činjenica", kazao je premijer i dodao kako je pitanje časti i pitanje ovog naraštaja hoćemo li uskoro ući u EU.

Taj ulazak ima svoje pretpostavke, a one su uređeno društvo, pravna sigurnost, borba protiv korupcije, borba za europske standarde, naglasio je Sanader.

(Hina) xtp/xrub yds

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙