To stajalište Ministarstva prenio je glasnogovornik Božo Pavičin nakon molbe Hine da se MZOŠ očituje o današnjem upozorenju prorektora za poslovanje Sveučilišta u Zagrebu Tonka Ćurka da tom sveučilištu prijeti blokada poslovanja i istraživačkoga djelovanja zbog neisplaćenih božićnica za 2001. u ukupnom iznosu od 48 milijuna kuna a na temelju pravomoćnih rješenja tužbi oko 3300 zaposlenika na Sveučilištu.
S tim u vezi je na današnjoj konferenciji za novinare u Studentskom centru zagrebačkoga Sveučilišta rektor Aleksa Bjeliš najavio da će sveučilišni Senat uputiti pismo upozorenja Vladi i sindikatima.
U Ministarstvu ističu da je na početku mandata ove administracije zatečen niz nepodmirenih potraživanja koja se odnose na razdoblje od 2000. do 2003. u procijenjenomu iznosu od 1,2 milijarde kuna.
Zbog podmirivanja tih naslijeđenih dugova i potraživanja Ministarstvo je pak, do studenoga prošle godine isplatilo 380 i pol milijuna kuna.
Glasnogovornik Pavičin podsjeća da su, nakon mnogobrojnih pregovora, socijalni partneri odustali od tužba radi nepodmirenih dugovanja pa se procjenjuje da je nagodbama ušteđeno oko 530 milijuna kuna te da je za smjenski rad i božićnice iz 2000. potpisano gotovo 40.000 nagodaba.
Ističe da je isplata nepodmirenih dugovanja bivše administracije za božićnice u sustavu visokoga obrazovanja i znanosti iz 2000., koji je iznosio gotovo 62 milijuna kuna, najbolji dokaz da će MZOŠ pronaći model i sredstva kako bi isplatilo i dug za božićnice iz 2001.
U Ministarstvu podsjećaju da su neki dekani fakulteta u sastavu Sveučilišta u Zagrebu problem neisplate, odnosno, isplate zaostalih božićnica iz 2001., riješili tako da su sa svojim zaposlenicima sklopili nagodbe te tako riješili i problem moguće ovrhe i uštedjeli poprilična sredstva koja bi bila uvećana da je došlo do sudskih tužbi.