Ruska naftna kompanija Transneft, koja uživa monopol na naftovode, priopćila je da Bjelorusija nema pravo nametnuti carinu na tranzit ruske nafte preko svog teritorija jer se radi o ruskoj nafti, a tranzitna je pristojba određena međuvladinim sporazumom koji se ne može mijenjati bez pristanka Rusije.
"Pravno je nemoguće da Bjelorusija uvede carine i stoga nismo zabrinuti", rekao je potpredsjednik Transnefta Sergej Grigorjev.
Bjelorusija je, međutim, objavila da uvodi carinu na rusku naftu koja prolazi preko bjeloruskog teritorija, i to u iznosu od 45 dolara po toni sirove nafte.
Oko milijun barela ruske sirove nafte dnevno - više od petine sveukupnog ruskog izvoza nafte - dostavlja se potrošačima, najviše u Njemačkoj i Poljskoj, preko naftovoda Druzhba (prijateljstvo) koji prolazi Bjelorusijom.
Potez Minska je odgovor na odluku vlade u Moskvi da na izvoz sirove nafte u Bjelorusiju uvede carinu, smatrajući da bi svi bivši sovjetski susjedi trebali plaćati tržišnu cijenu za energente.
Iznos carine bi iznosio 189,70 dolara po toni sirove nafte izvezene u Bjelorusiju. Rusija je također Bjelorusiji uvela dvostruko povećanje cijene za uvoz prirodnog plina.
"Ako oni u Rusiji, koji se dave u petrodolarima i drugoj tvrdoj valuti, žele od Bjelorusije napraviti žrtveno janje ... tada ćemo zatražiti od Ruske Federacije - tako goleme i bogate - da nam u potpunosti plati za naše usluge", poručio je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko.