"Ako bi izveli novi nuklearni pokus, to bi imalo teško posljedice za održivost političko-diplomatskog procesa - zašto bi to učinili u ovome trenutku?", rekao je glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack na redovitom brifingu za novinare.
Američke TV mreže izvijestile su ranije, pozivajući se na neimenovane dužnosnike Pentagona, kako postoje naznake da Sjeverna Koreja priprema novi nuklearni pokus, nakon prvog koja je izvela 9. listopada 2006. No američki obavještajni dužnosnici nisu potvrdili takve informacije, navodeći kako nemaju razloga vjerovati da predstoji nuklearni pokus, jer nemaju dokaza koji bi na to ukazivali.
Protuslovna izvješća stigla i iz Seoula, gdje su jedni južnokorejski dužnosnici potvrdili kako imaju informacije da Pjongjang priprema novi pokus, dok su drugi izjavili kako nemaju nikakvih naznaka o tome.
Glasnogovornik State Departmenta odbio je komentirati jesu li obavještajne službe SAD zabilježile nove aktivnosti na sjevernokorejskom nuklearnom poligonu, rekavši samo kako SAD "nema naznaka" da Sjeverna Koreja namjerava izvesti novi pokus.
McCormack je, nasuprot tome, naglasio kako "postoje signali da bi se šestostrani pregovori mogli nastaviti ovoga mjeseca".
Vijeće sigurnosti UN je nakon prvog nukearnog pokusa uvelo sankcije Sjevernoj Koreji a u prosincu je u Pekingu održan novi krug pregovora SAD, Kine, Rusije, dviju Koreja, i Japana na kojem nije postignut nikakav napredak. Na pregovorima se Pjongjangu nude sigurnosna jamstva i ekonomska pomoć u zamjenu za odustajanje od daljnjeg razvoja nuklearnog oružja.