"Mi ovisimo jedni od drugih. Ako ne budem imao ugovor o domaćoj opskrbi plinom, Gazprom neće imati ugovor o tranzitu", kazao je zamjenik bjeloruskog premijera Vladimir Semaško kasno u utorak po povratku iz Moskve nakon neuspjelih pregovora.
"Mislim da bi Gazprom trebao dati signali i doći u Minsk. Sada je na njima red", dodao je.
Semaško međutim nije kazao da li je Bjelorusija spremna zaustaviti sve plinske isporuke preko teritorija te zemlje. Prije dvije godine ta zemlja u sličnom sporu nije poduzela takve akcije no Gazprom ju je optužio da uzima plin iz tranzitnih plinovoda za domaće potrebe.
Gazprom je u utorak objavio da je posljednji krug pregovora s Bjelorusijom o cijenama za 2007. završio bez sporazuma. No objavio je da je njegovim klijentima u zapadnoj Europi opskrba osigurana budući ima zalihe plina u Njemačkoj i Austriji kako bi se zaštitio od mogućih smanjenja isporuka.
Odnosi Rusije s njezinom nekadašnjom saveznicom Bjelorusijom pogoršali su se pred istek krajnjeg roka postavljenog do Nove godine, oživjevši sjećanja na prošlogodišnji prekid isporuka Ukrajini, koji je smanjio tijekove prema Europi u prvim danima u siječnju.
Gazprom se i dalje nada sporazumu kojim bi se omogućilo da Bjelorusija dobiva plin a da Gazprom plin prevozi u Poljsku i Njemačku.
Gazprom je opetovano upozorio Bjelorusiju da mora platiti veće cijene od 2007. i podijeliti kontrolu nad svojim plinovodima s ruskom kompanijom ili će u protivnom biti suočen sa smanjenim isporukama od samog početka iduće godine.
Bjelorusija je također ruta kojom se plin isporučuje u Europu, samo u manjem obujmu. Poljska i Njemačka dobivaju nekih 30 milijardi prostornih metara plina godišnje preko Bjelorusije, dok se preko Ukrajine isporučuje više od 100 milijardi prostornih metara za 20-ak europskih država.
Gazprom je objavio kako je Bjelorusiji ponudio značajne ustupke u utorak poput snižavanja predložene cijene na 110 dolara za 1.000 prostornih metara od ranije predloženih 200 dolara. Bjelorusija sada plaća 46,7 dolara ili gotovo isto kao i ruski potrošači. Usporedbe radi, Gazprom će Moldaviji u 2007. zaračunavati 170 dolara a Gruziji 235 dolara, dok europski potrošači plaćaju preko 250 dolara.