Iako se srijeda kao prvi radni dan od uvođenja eura kao slovenske valute navodila kao kritičan test za bankarsko poslovanje Nova Ljubljanska banka (NLB), koja obavlja najveći dio bankarskih transakcija na domaćem tržištu i u međunarodnom prometu, priopćila je da se sve odvijalo normalno, osim nešto veće gužve na šalterima i opterećenja njihova elektroničkog sustava NLB Klik jer je stanje na računima provjeravalo šest puta više klijenata nego obično.
Isto tako, u poslovnicama najveće slovenske banke ostvaren je i rekordan broj fizičkih posjeta jer ih je u srijedu u prvih pet sati poslovanja posjetilo 25.000 stranaka i obavilo 27.000 operacija.
U NLB-u je u tri dana od uvođenja eura, na bankomatima obavljeno 110.000 operacija, a štediše su u prosjeku podizale 45 eura s računa.
Državna tržišna inspekcija objavila je da nisu zabilježeni veći prekršaji niti su naplaćene predviđene visoke kazne za nepoštivanje zakona.
Najviše prekršaja odnosilo se na neke manje tvrtke koje su izvjesile obavijesti da ne primaju velike banknote, kao novčanice od 500 eura ili 10.000 tolara. Tolar je paralelno platežno sredstvo s eurom do 14. siječnja kada se u cijelosti povlači iz prometa.
Kako je izjavila državna inspektorica Andrejka Grlič, takvi su trgovci nakon upozorenja uklonili svoje obavijesti, ali inspektori i dalje primaju pritužbe građana.
Prijelaz na euro pokazao se i na Ljubljanskoj burzi u porastu Slovenskog burzovnog indeksa (SBI) za 2,6 posto, pri čemu su najveći porast, od oko dva posto, doživjele dionice Telekoma Slovenije, Luke Koper i Pivovarne Laško, te Mercatora i Save, dok je većina vrijednosnih papira domaćih investicijskih fondova na slobodnom tržištu doživjela pad ili stagnirala.
Na euro su se brzo privikle i "kumice" na ljubljanskoj tržnici koje su nakon manjih teškoća s preračunavanjem već odredile i sezonske cijene voća i povrća. Tako je u srijedu kilogram mrkve većinom stajao od 1,2 do 1,4 eura, dok je za četvrt kilograma očišćenog matovilca bilo potrebno platiti 1,47 eura.