Panasonic, Samsung i Nokia krše najmanje jedan patent koji je registrirao bivši student tog sveučilišta Edwin Suominen a sada je u vlasništvu i pod zaštitom zaklade, stoji u tužbi.
Stoga je WRF uz potporu savezne američke države Washington zatražio od saveznog suda u Seattleu da zabrani prodaju proizvoda poput mobilnih telefona, bežičnih slušalica i prijenosnih računala, u kojima se primjenjuje patentom zaštićena tehnologija te da propiše spomenutim kompanijama plaćanje odštete.
WRF je inače neprofitna zaklada, zadužena za prodaju patentirane tehnologije razvijene na sveučilištima države Washington i u neprofitnim istraživačkim institucijama. Ostvareni profit zaklada vraća tim organizacijama, štiteći istodobno prava koja proizlaze iz registriranih patenata.
"Tuženici mogu pokušati dokazati da uopće ne krše prava iz okvira registriranog patenta ili zatražiti licencu i početi plaćati rojalitete", upozorio je odvjetnik WRF-a Michael Lisa.
Treća je mogućnost da počnu kupovati Bluetooth čipove od američke kompanije Broadcom, drugog po veličini proizvođača čipova u svijetu, koji je jedini kupio licencu za primjenu tehnologije, naglasio je Lisa.
Konkretan su predmet tužbe čipovi vodećeg proizvođača čipova u svijetu, britanskog CSR-a, koji po navodima zaklade nije kupio licencu za primjenu patentirane tehnologije.
Nokia, Samsung i Panasonic nisu željeli komentirati potez WRF-a. "Trenutno proučavamo tužbu", kazala je glasnogovornica finske kompanije Eija-Riitta Huovinen.